angajare persoana non ue

Mesaj
Autor
puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

angajare persoana non ue

#1 Mesaj de puscasz »

sunt in situatia ca nu pot spune angajatorului nimic concret. vrea sa angajeze un cetatean albanez. are permis de sedere, permis de munca pe 3 ani, este in ro pentru ca s-a casatorit cu o ramanca, deci pentru intregirea familiei. am intrebat la itm: ei au zis ca il angajez pur si simplu, nu am nici o problema. apoi am aflat , ca fiind non ue, trebuie sa-i dau salar mediu. am intrebat din nou. atunci mi-au zis sa ma adresez la oficiul de emigranti.
am aflat ca ii trebuie si o multime de alte avize si acorduri, dar nimeni nu ma poate lamuri, daca si in aceasta situatie. ati intalnit asemenea caz careva? imi puteti da ceva informatii utile, va rog?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: angajare persoana non ue

#2 Mesaj de tomac »

Vedeți OUG 25/2014 - http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/160962
Nu în toate cazurile este necesar avizul de muncă.
Cei care sunt în situația expusă de dvs. nu au nevoie ca angajatorii lor să obțină avizul de angajare. Vedeți art.3 alin.2 lit.f din OUG 25/2014
Așadar puteți încheia cu acesta un CIM în condițiile legii fără a avea aviz de muncă.
Dar pe lângă trimiterea datelor în REVISAL mai aveți obligația de a respecta art.34 din OUG 25/2014
Salariul poate fi și minimul pe economie, cel mediu brut este pentru cei înalt calificați și pentru alte situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns