Configurare sporuri permanente

Mesaj
Autor
kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Configurare sporuri permanente

#1 Mesaj de kovacse6 »

Buna seara

Societatea acorda sporul de periclitate pentru salariati. Cum trebuie configurat sporul ca in cazul in care salariatii sunt in concediu medical acestea sa nu apara pe stat pentru ca intra in baza de calcul al indemnizatiei de boala.

Caz concret. salariatul se afla toata luna in concediu medical dar pe stat apare si sporul de periclitate. Este configurat ca se aplica la salariu aferent timp lucrat dar totusi apare la venitul realizat sporul aferent salariul de baza.
La salariatii aflati in CIC am sters sporul, dar nu pot sa sterg in fiecare luna la persoanele care au concediu medical.

Astept orice sugestii.

Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Configurare sporuri permanente

#2 Mesaj de herganiec »

trebuie configurat sa se aplice doar la suma timpului aferent lucrat. Nu ati configurat corect la ce sa se calculeze.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: Configurare sporuri permanente

#3 Mesaj de kovacse6 »

Asa este configurat ca sporul se aplica la salariu aferent timp lucrat.
Dar totusi nu asa calculeaza. Daca nu are ore lucrate nu ar trebui sa apara sporul la stat dar nu este asa. Chiar daca nu are ore lucrate apare sporul.
Am uitat sa spun ca sporul nu este in procent ci este spor fix

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Configurare sporuri permanente

#4 Mesaj de herganiec »

pai sporul poate fii calculat procentual aferent timpului lucrat doar in %. Altfel ... manuela.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns