Ore de weekend

Mesaj
Autor
ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Ore de weekend

#1 Mesaj de ciolocaa141 »

Buna ziua. Odata cu actualizarea la versiunea ver 3.0.493 s-a modificat modul de introducere al orelor suplimentare si primelor. La Configurare Salarii daca introduc un spor definit de mine {ore de weekend} pe statul de plata programul le incadreaza la ore suplimentare si nu la sporuri (alte drepturi) cum le treceam manual inainte. Oare ar fi posibil ca la definirea sporurilor in Configurare Salarii sa trec la ce rubrica vor aparea sau voi calcula orele de weekend ca inainte, adica manual? Mentionez ca salariatii firmei care presteaza munca in weekend nu fac ore suplimentare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ore de weekend

#2 Mesaj de tomac »

Sporurile se introduc ca înainte, în pagina sporuri. Iar pe stat apare corect.
Eventual refaceți actualizarea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: Ore de weekend

#3 Mesaj de capatinav576 »

Buna. Am configurat si eu in pagina "sporuri" sporul de weekend, dar la culegere salarii nu stiu cum trebuie cules, pentru ca la detalii nu am varianta respectiva. Il culeg direct in coloana "Sporuri", adica il calculez eu? Si atunci, cum imi apare pe pontaj o sambata lucrata si orele libere aferente din lunea urmatoare...?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ore de weekend

#4 Mesaj de balazse »

Daca este un spor permanent atunci il treci la "salariati" si nu la "state salarii".

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: Ore de weekend

#5 Mesaj de capatinav576 »

Se lucreaza doar uneori, sambata. Si nu toti salariatii. Si, repet, cum imi apar in pontaj orele respective?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ore de weekend

#6 Mesaj de tomac »

Pontajul îl completați manual.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: Ore de weekend

#7 Mesaj de capatinav576 »

Multumesc! Intre timp am sunat la d-voastra si mi s-a spus acelasi lucru, adica faptul ca pontajul trebuie completat prin "modificare". Asta, dupa finalizarea statului de plata. De asemenea, mi s-a spus ca pentru orele lucrate sambata trebuie configurat sporul respectiv in fereastra "ore suplimentare " si nu in cea de "sporuri", cu toate ca, in fapt, orele respective nu sunt suplimentare. Pe fluturas apar in stanga jos, ca "ore sambata", sau cum le-ai definit in fereastra "ore suplimentare".

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Ore de weekend

#8 Mesaj de ciolocaa141 »

Ar fi superb daca la definirea sporului de weekend (nepermanent si care nu include ore suplimentare) sau al oricarui spor variabil si nepermanent am putea cumva sa setam programul sa-l duca la alte sporuri pe statul de plata si nu la ore suplimentare. Odata cu versiune 3.0.493 daca definesc un spor variabil acesta apare ca denumire si calcul corect pe fluturas dar il duce pe statul de plata la ore suplimentare si nu la alte venituri/sporuri. Momentan sporul de weekend si alte sporuri variabile le calculez la ore suplimentare 1, dupa aceea le sterg si le introduc manual la sporuri iar pe fluturas scriu cu pixul orele de weekend si suma.

Scrie răspuns