zilieri sau altceva

Mesaj
Autor
gavrilae182
Mesaje: 16
Membru din: Joi Feb 25, 2010 12:00 am

zilieri sau altceva

#1 Mesaj de gavrilae182 »

Buna seara,
o societate cultural artistica fara scop lucrativ, formata din trei membrii ,incheie un contract pentru sustinerea unui spectacol de colinde instrumental.Pentru aceasta mai coopteaza si alti muzicanti
instrumentisti amatori ,formatia va trebui sa fie formata cam din 15 persoane.Spectacolul
dureaza aprox o ora. Acest eveniment s-ar mai putea repeta sa sustina specatacol cu ocazia zilelor orasului, Ar fi vorba de vreo trei evenimete pe an.
Asociatia emite factura,incaseaza banii.Intrebarea este cum va platii asociatia acesti muzicanti veniti
din afara asociatiei? Ce obligatii fiscale si cum si unde se declara?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: zilieri sau altceva

#2 Mesaj de tomac »

Ca zilieri puteți dacă obiectul de activitate a asociației intră în cadrul codului CAEN prevăzut de legea 52/2011 - art.13 litera i "activități de interpretare artistică - spectacole - clasa 9001, activități-suport pentru interpretarea artistică - spectacole - clasa 9002 și activități de gestionare a sălilor de spectacole - clasa 9004;"
Altfel nu puteți să-i plătiți ca zilieri.
Zilierii se declară prin D112. Se reține doar impozit și nu sunt subiecți ai contribuțiilor sociale.

Pot fi plătiți și în baza unui contract civil în opinia mea, ca prestatori pentru ONG unde se înscrie în obiectul contractului faptul că prestează serviciul doar acum și se individualizează clar serviciul prestat. Nu cred că aici apare caracter de repetabilitate.
Dar pe convenții civile ei vor fi nevoiți ulterior să plătească contribuții sociale în baza unor decizii emise de ANAF, cel puțin CASS.
Impozitul se declară în cazul convențiilor civile prin D100.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gavrilae182
Mesaje: 16
Membru din: Joi Feb 25, 2010 12:00 am

Re: zilieri sau altceva

#3 Mesaj de gavrilae182 »

Da, are codul 9001,dar intre timp am mai intrebat si la ITM si au spus ca aici se incadreaza doar munca
necalificata,cum ar fi incarcat-desc boxe. As merge totusi pe zilieri.
Daca este asa complicat m-am dandit sa renunt la ONG si sa merg pe un PFA,acolo cred ca ar merge contractul de prestari servicii,aici ce dari se platesc? Te rog da-mi un sfat! Asociatia sa infiintat pentru ai pune in legalitate pe cei care platesc Casa de Cultura,primarie,dar pe partea cealalta se pare ca
ne-am impotmolit neavand cum platii prestatorii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: zilieri sau altceva

#4 Mesaj de tomac »

Acum depinde și ce înseamnă necalificat - dacă necalificat înseamnă că nu are pregătire, diplomă specifică sau nu, pentru așa ceva, un cântăreț amator e necalificat nu?
Să nu zic că nu scrie nicăieri că au încărcat boxele sau că au cântat :)
Doar dacă i-ar controla ITM imediat după cântare.
Eu aș merge pe contract civil aici dacă credeți că zilieri nu se pretează la așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gavrilae182
Mesaje: 16
Membru din: Joi Feb 25, 2010 12:00 am

Re: zilieri sau altceva

#5 Mesaj de gavrilae182 »

Multumesc mult pentru ajutor!

Scrie răspuns