calcul concediu odihna norme diferite

Mesaj
Autor
dancea547
Mesaje: 36
Membru din: Vin Feb 21, 2014 9:22 am

calcul concediu odihna norme diferite

#1 Mesaj de dancea547 »

Buna,
Anul acesta, un angajat a avut primele 2 luni cu 8 ore/sapt, apoi 4 luni cu 24 ore/sapt, 3 luni cu norma intreaga si din octombrie pana in prezent - din nou cu 8 ore/sapt. Aveti idee cum as putea sa ii calculez zilele de concediu si indemnizatia?

Stiu regulile: 21 zile indiferent de norma si media zilnica a ultimelor 3 luni x nr. de zile de concediu dar...

Off-topic: as putea scapa de toata incalceala asta anul viitor daca ar angaja zilieri (este vorba de un chiosc de inghetata si gogosi), dar am vazut ca in acest domeniu nu se poate. Stiti vreo solutie?
Multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: calcul concediu odihna norme diferite

#2 Mesaj de balazse »

Daca cunosti regulile, atunci care ii problema? calculezi la nivelul de 8 ore/sapt.
Vezi cele postate aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=15572

dancea547
Mesaje: 36
Membru din: Vin Feb 21, 2014 9:22 am

Re: calcul concediu odihna norme diferite

#3 Mesaj de dancea547 »

Citisem acel topic, dar nu mi se pare ca ar clarifica lucurile.

Nu stiu cum se calculeaza la nivelul de 8 ore/sapt. Singura idee ar fi ca media zilnica este egala cu salariul lunar impartit la nr. de zile lucratoare pe care il are luna respectiva, indiferent ca angajatul a lucrat doar 4 dintre ele.

Ex: 300 lei/21 zile = 14,28 lei pt luna noiembrie
300 lei/22 zile = 13,63 lei pt luna oct.
1450 lei/21 zile = 69,04 lei pt luna sept.
Media zilnica pt 3 luni = 32,31 lei

Indemnizatia bruta CO = 21 zile x 32,31 = 678,51 lei. E corect?
Dar nu conteaza cu ce norma a lucrat in primele 8 luni ale anului? Cuantumul indemnizatiei ar fi acelasi, indiferent ca in ianuarie-august ar fi avut salariul 5000 lei sau 100 lei. :shock: :shock: :shock:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: calcul concediu odihna norme diferite

#4 Mesaj de balazse »

Scuze, n-am obaservat ca ai trecut perioada cu 8 ore/zi (norma intreaga). :oops:
In acest caz, nu prea stiu cum ar fi cel mai bine.
Suna luni la ITM poate te pot ajuta ei. :wink:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul concediu odihna norme diferite

#5 Mesaj de tomac »

Nu are relevanță norma de muncă. Indemnizația de CO se stabilește ca medie a veniturilor din ultimele 3 luni anterioare, indiferent de norma de muncă.
La fel ar fi dacă 3 luni anterioare ar fi avut 10000 lei salariu de încadrare și în luna acordării CO ar avea 1450 lei salariu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns