salariati cu timp partial

Mesaj
Autor
nican412
Mesaje: 9
Membru din: Mar Ian 19, 2016 11:55 am

Re: salariati cu timp partial

#16 Mesaj de nican412 »

exista o negociere si , mergem amandoi pe prima varianta de raspuns a lui balazse... sa vedem ce se intampla... ce fain, ce haos...

dancea547
Mesaje: 36
Membru din: Vin Feb 21, 2014 9:22 am

Re: salariati cu timp partial

#17 Mesaj de dancea547 »

Deci, cum ramane cu contributiile la aceste contracte? Sperasem ca pana la sfarsitul lui ianuarie sa se actualizeze reglementarile.
Oricum, mi se pare ca ANAF-ul nu a raspuns corect la aceasta problema, deoarece era vorba de contributiile la angajator, care acum nu mai exista.

burlacui289
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:57 am

Re: salariati cu timp partial

#18 Mesaj de burlacui289 »

Buna ziua,

Am un angajat cu 4h pe o firma, salariul brut de 950 RON. Cand calculez statul imi da impozit de plata 62 RON, desi eu cred ca ar trebui sa fie de 11 RON.
Salariatul are functia de baza si este angajat cu 8h pe alta firma

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: salariati cu timp partial

#19 Mesaj de steriel »

950- 238 cas-95 cass= 617
617x10%= 62
Deducerea se aplica acolo unde are functia de baza.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariati cu timp partial

#20 Mesaj de balazse »

Pentru BurlacuI289
In prima faza, ai grija ca o persoana doar intr-un singur loc poate sa aiba functie de baza si sa beneficieze de deducere.
Daca totusi la aceasta unitate are functie de baza atunci verifica sa fie pusa bifa la "fisiere" -> "salariati" -> "functie de baza", daca ii pusa bifa va calcul 11 lei, daca nu este pusa bifa se va calcula 62 lei.

ghesul
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 16, 2011 3:55 pm

Re: salariati cu timp partial

#21 Mesaj de ghesul »

Am si eu o intrebare ..Dar cei care au doua contracte unul cu 8ore si unul cu 4 ore la doua firme diferite cum plateste contributiile?Este scutit la plata contributiilor pentru contractul de 4ore?Stie cineva?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariati cu timp partial

#22 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Nu are nici o legatura norma cu contributiile, ci venitul realizat din salarii.
In ambele locuri se vor calcula contributii. De unde ti-a venit gandul ca la una dintre unitati ar fi scutit?
Citeste un pic si cele postate aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1918

ghesul
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 16, 2011 3:55 pm

Re: salariati cu timp partial

#23 Mesaj de ghesul »

Am doua firme care au acelasi administrator si acesta din urma sustine ca a auzit la tv despre faptul ca daca un angajat are contract de 8ore la o firma pentru contractul de 4ore la alta firma nu plateste contributii , eu nu am auzit asa ceva si nici nu am citit despre asta , dar totusi am zis sa pun o intrebare .

burlacui289
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:57 am

Re: salariati cu timp partial

#24 Mesaj de burlacui289 »

balazse scrie:Pentru BurlacuI289
In prima faza, ai grija ca o persoana doar intr-un singur loc poate sa aiba functie de baza si sa beneficieze de deducere.
Daca totusi la aceasta unitate are functie de baza atunci verifica sa fie pusa bifa la "fisiere" -> "salariati" -> "functie de baza", daca ii pusa bifa va calcul 11 lei, daca nu este pusa bifa se va calcula 62 lei.
Da, am inteles, multumesc mult

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariati cu timp partial

#25 Mesaj de balazse »

Pentru GhesuL
Acum daca ne-am lua dupa ce apare la TV si nu in actele normative, deja de mult ne-a fi sinucis.
Sa faca bine administratorul sa se informeze si prin acte normative, nu doar dupa auzite la televizor. :wink:

nican412
Mesaje: 9
Membru din: Mar Ian 19, 2016 11:55 am

Re: salariati cu timp partial

#26 Mesaj de nican412 »

og. 3/2018 a rezolvat problema salariatilor cu timp partial... doar la noi e posibil... cas-urile au fost trecute integral in sarcina angajatului... diferenta din "integral" o plateste angajatorul...

Scrie răspuns