salariati cu timp partial

Mesaj
Autor
miklose
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 05, 2009 12:00 am

salariati cu timp partial

#1 Mesaj de miklose »

Ce se intampla cu salariatii care au mai multe contracte cu timp partial? Vor achita CAS si CASS la salariul minim de 1900 lei pentru fiecare contract?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salariati cu timp partial

#2 Mesaj de herganiec »

Da o declaratie la firma ca au venirui mai mri decat minimul pe economie in fiecare luna si ii bifati baza de calcul egala cu salariul, la salariati detalii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: salariati cu timp partial

#3 Mesaj de stroescud »

Programul SAGA iti genereaza aceasta adeverinta pentru fiecare luna. Angajatul o semneaza numai.
O gasesti in prima parte, unde inregistrezi salariatii. salariatii. trebuie doar sa bifezi luna pentru care trebuie adeverinta.
Salariatii part time care sunt si pensionari la limita de varsta sunt scutiti de aceasta adeverinta.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: salariati cu timp partial

#4 Mesaj de steriel »

Buna ziua si La multi ani!

Mai vin si eu cu una :) . Am un angajat cu o ora si este singurul contract de munca deci plateste contributii la minim. Acum administratorul vrea sa-i modifice salariul si norma de lucru incepand cu 1 ian. Eu i-am spus ca nu mai putem acum sa-i modificam norma de la 1.01.2018 pentru ca asta trebuia transmisa din 29.12.2017. M-am gandit sa procedez in felul urmator: sa-i modific salariul la 1900 lasandu-i aceiasi norma de lucru urmand sa modific norma la 8 ore incepand cu 01.02. Este corect cum gandesc sau exista si o alta varianta mai simpla? Multumesc!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: salariati cu timp partial

#5 Mesaj de costachet982 »

steriel scrie:Buna ziua si La multi ani!

Mai vin si eu cu una :) . Am un angajat cu o ora si este singurul contract de munca deci plateste contributii la minim. Acum administratorul vrea sa-i modifice salariul si norma de lucru incepand cu 1 ian. Eu i-am spus ca nu mai putem acum sa-i modificam norma de la 1.01.2018 pentru ca asta trebuia transmisa din 29.12.2017. M-am gandit sa procedez in felul urmator: sa-i modific salariul la 1900 lasandu-i aceiasi norma de lucru urmand sa modific norma la 8 ore incepand cu 01.02. Este corect cum gandesc sau exista si o alta varianta mai simpla? Multumesc!
ai termen de trimitere a modificarii contractului pana la data de 31.03.2018
deci poti sa-i faci acum un act adit cu intrare in vigoare cu 01.01.2018

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: salariati cu timp partial

#6 Mesaj de steriel »

Pai din cate am citit eu am inteles altceva dar la cate modificarii au adus astia.... Eu am inteles ca doar modificarea salariului se transmite pana in 31.03.2018

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariati cu timp partial

#7 Mesaj de balazse »

Intocmeste pana pe 31.12.2017 actul aditional si trimite pana pe 31.03.2018 modificarea de salar.
Modificarea de norma trebuie inregistrat si transmis cu o zi inainte de modificare, de exemplu azi inregistrezi si trimiti ca sa fie valabil de maine, dar poti face din 01.02.2018.

Pentru CostacheT982
Mai bine foloseste butonul "raspunde" si nu citeaza. :wink:

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: salariati cu timp partial

#8 Mesaj de costachet982 »

k

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: salariati cu timp partial

#9 Mesaj de steriel »

Dupa discutii si cu alti colegi am luat decizia sa procedez in felul urmator: La un angajat cu norma de 4 ore maresc salariul la 1900 incepand cu 01.01.2018, transmit Revisal azi , apoi modific norma din 4 in 8 si trec la data consemnarii data de maine, iar Revisalul il trimit azi. Ce parere aveti, e ok?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariati cu timp partial

#10 Mesaj de balazse »

Este bine.

manoflorimpex
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 09, 2008 12:00 am

Re: salariati cu timp partial

#11 Mesaj de manoflorimpex »

Buna ziua si La multi ani!
Cum procedam atunci cand salariatul este in concediu fara plata?
Am incercat sa fac stat cu 0 ore lucrate si se calculeaza cas si sanatate, iar statul este cu rest plata -665 lei.

iliee187
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 13, 2016 12:21 pm

Re: salariati cu timp partial

#12 Mesaj de iliee187 »

cum ati operat CFP ?
vedeti ca e considerat suspendare si doar atunci nu se calculeaza taxele.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariati cu timp partial

#13 Mesaj de tomac »

Probabil nu a operat nicăieri acel concediu.
A modificat numărul de ore lucrate pur și simplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nican412
Mesaje: 9
Membru din: Mar Ian 19, 2016 11:55 am

Re: salariati cu timp partial

#14 Mesaj de nican412 »

La multi ani! tuturor si un an mai buuuun... cu toate ca... orizontu-i departe...
am o rugaminte: spuneti-mi cum procedez in cazul unui salariat cu 2 ore/saptamana care are salariul brut de 200 lei, in situatia in care nu ii maresc salariul. Salariatul este pensionar, pensie speciala (militara). Daca trec toate contributiile in sarcina sa, acesta trebuia sa vina cu bani de acasa, avand in vedere ca pentru el se plateau contributiile la nivel de salariu minim... Deci?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariati cu timp partial

#15 Mesaj de balazse »

Daca este necesar ca sa calculezi contributiile la nivel de minim pe economie ai doua posibilitati:
- lasi salariul de incadrare la 200 lei si vezi ce modificari vor avea loc in aceasta privinda, daca vor exista;
- ii maresti salariul de incadrare la un nivel la care sa primeasca acelasi net ca si inainte.
In mod normal trebuia sa exista o negociere intre salariat si angajator in aceasta privinta.

Scrie răspuns