Calcul CAS si sanatate la venit 0 si stat pe minus

Mesaj
Autor
elenal273
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 11:49 am

Calcul CAS si sanatate la venit 0 si stat pe minus

#1 Mesaj de elenal273 »

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema. Pe 4 ian. am incetat contractul unui angajat cu norma intreaga, care nu a mai venit si l-am prins cu cele doua zile lucratoare din ian. ca nemotivat: in rubrica detalii, absente 16 ore. Deci venit 0. Cu toate acestea el calculeaza statul cu minus, deci omul trebuie sa vina cu bani de acasa. La CAS 48 lei si la sanatate 19 lei. Per total -67 lei. Daca dau jos absentele, calculeaza corect. Care sa fie buba?
Multumesc anticipat!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Calcul CAS si sanatate la venit 0 si stat pe minus

#2 Mesaj de pinteae »

Daca absentele nemotivate reprezinta clauza de suspendare a CIM (trebuie sa fie precizat expres in CIM, CCM, RI), atunci vei marca zilele respective ca fiind suspendate si nu se vor calcula contributii. Dar mare atentie, absentele nemotivate trebuie transmise prin REVISAL, in termen de max 3 zile.
Daca absentele nemotivate nu reprezinta clauza de suspendare, atunci se datoreaza contributiile sociale calculate (48 lei, respectiv 19 lei). In acest caz nu se transmite prin REVISAL suspendarea.
Eugen Pintea

farcl
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 11, 2009 12:00 am

Re: Calcul CAS si sanatate la venit 0 si stat pe minus

#3 Mesaj de farcl »

Buna ziua,
Am aceeasi problema ca si colega Elena. Salariatul a avut 32 ore absente nemotivate(dupa care a incetat contractul de munca) prin urmare in stat am minus, omul vine si imi da banii, eu ii incasez prin casa pe conturile de cas si cass.. problema este cum trebuie preluat/inregistrat in d112.. suportand el contributiile absentele nemotivate nu reprezinta clauza de suspendare a cim; in ultima versiune a d112 avem rubirca doar pentru ore suspendate... nu stiu cum trebuie sa "arate" salariatul in d112..

Va rog frumos sa ma lamuriti.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul CAS si sanatate la venit 0 si stat pe minus

#4 Mesaj de herganiec »

asteptati sa apara D112. pana atunci nu prea stie nimeni.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

elenal273
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 11:49 am

Re: Calcul CAS si sanatate la venit 0 si stat pe minus

#5 Mesaj de elenal273 »

Multumesc frumos!

Scrie răspuns