document xml la 112

Mesaj
Autor
ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

document xml la 112

#1 Mesaj de ciobanc »

la D 112 pe decembrie apar erori la asigurare firma :se cere 1859 in loc de 1693 calculat de program si la sanatate 614 in loc de 557. Diferentele apar din cauza unicului salariat cu 2 ore ,angajat in alta parte cu norma intreaga. La detalii am bifat baza contributie egala cu salarul.Nu stiu cum sa procedez:am pierdut o zi intreaga refacand declaratia; daca am semnat-o asa si am depus-o ,mi se comunica :nu are fisier XML atasat

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: document xml la 112

#2 Mesaj de stroescud »

modifici manual de mana la "C1", pui suma care trebuie, si trebuie sa-ti dea fisierul (.txt) din "agrafa" numai cu "atentionari"
Cand este fisier cu "erori" nu se genereaza fisierul .xml din cadrul declaratiei si nici nu-ti permite semnatura digitala.
Nu inteleg cum ti-a permis sa semnezi cu fisier de erori si fara fisier .xml
PS
Sa nu depui declaratie cu bifa pe "rectificativa"
O dai normala.

ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: document xml la 112

#3 Mesaj de ciobanc »

Daca trec sumele indicate e ca si cum salariatul respectiv ar lucra 8 ore si datorez impozit in plus.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: document xml la 112

#4 Mesaj de stroescud »

Angajator
*EROARE- creanta 05- contributia de asigurari sociale datorata de angajator (X) mai mica decat suma calculata(Y).
*ATENTIE- creanta 13- contributia de sanatate datorata de angajator(A) diferita de suma calculata (B).
***
te duci pe declaratie la capitolul "C1* si scri suma (X) in loc de (Y). O sa te certe ca nu ai voi, dai OK, o sa-ti mai spuna ceva si nu bagi in seama, dai OK.
Cu sumele A si B nu ai treaba, este doar atentionare.
validezi si trebuie sa-ti spuna: fisier .xml generat. (Iti poate spune cu "atentionari"
semnezi digital si trebuie sa-ti accepte semnatura.
Trimiti, iar in recipisa iti va povesti ca validarea este corecta dar cu atentionari, pe care ti le va insira in recipisa.
Cu "erori" nu-ti genereaza >xml, cu atentionari, no problem.
Mai mult nu stiu, dar eu stiu ce fac.
Si tot de aici de pe Forum SAGA am gasit rezolvarile mele.
Bafta.

ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: document xml la 112

#5 Mesaj de ciobanc »

am inteles ;dar daca trec suma X inseamna ca datorez cu aproape 200 lei mai mult impozit ; platesc pentru un salariat cu 2 ore ,cu norma
intreaga in alta parte ,ca si cum ar lucra 8 ore .DECI, de dragul transmiterii declaratiei, datorez 200 lei nereali.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: document xml la 112

#6 Mesaj de herganiec »

nu, ce scrie in Saga in recapitulatie e ok.
de aceea trebuie sa modificati maual in d112 pt in acest pdf s-a recalculat gresit si trebui pus manual.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: document xml la 112

#7 Mesaj de stroescud »

Una este SAGA care nu-i de vina de "erorile"din D112 si alta-i D112!
D-112 nu stie sa calculeze decat la salariu minim, nu si la realizat mai mic decat pe minim.
De aceea trebuie sa pui ad labam si sa modifici de mana la paragraful C1 din D-112.
Suma pe care trebuie s-o pui este mai mica(este calculata la realizatul de 2 ore), decat cea calculata de D-112(la salariul minim)
Si te lasa sa modifici, si-ti genereaza si fisierul .xml fara de care nu poti semna, nu poti transmite.
Taxe si impozite trebuie sa platesti chiar la 1 leu salariu realizat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: document xml la 112

#8 Mesaj de tomac »

Aici aveți și imagini http://www.sagasoftware.ro/?p=1876
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns