CASS concedii medicale suportate din FNUASS

Mesaj
Autor
predac793
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#1 Mesaj de predac793 »

Buna ziua,

am intels ca dupa ultimele norme, la concediile medicale suportate din FNUASS (concdiile de sarcina si lauzie de ex) se va retine contributia individuala de sanatate. Stie cineva baza legala pentru acest lucru?

Multumesc.

Claudia

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#2 Mesaj de balazse »

Citeste art.154 din Codul Fiscal pe anul 2018 (mai ales lit.g) si i)) si vei observa cine nu trebuie sa plateasca, in rest se va datora.

predac793
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

Re: CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#3 Mesaj de predac793 »

balazse scrie:Citeste art.154 din Codul Fiscal pe anul 2018 (mai ales lit.g) si i)) si vei observa cine nu trebuie sa plateasca, in rest se va datora.
Aceste categorii de persoane sunt scutite de la plata contribuției la sănătate. În raport cu veniturile respective (pensii, indemnizații etc.), ele sunt asigurate automat în sistemul de sănătate de la stat, dar numai dacă nu obțin venituri pentru care se plătește CASS și care sunt mai mari de valoarea salariului de bază minim brut (1.900 de lei).

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#4 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Am cautat pe forum dar nu am reusit sa gasesc o discutie recenta legata de calculul CAS pentru concediile medicale cod 14, 08, 12... se pastreaza regula: baza de calcul o reprezinta 35% din salariul mediu brut, corespunzator zilelor lucratoare de concediu medical? adica daca a fost toata luna in concediu: 35%x4162x25%=364. Este corect?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#5 Mesaj de balazse »

Corect.
Totusi nu ai incercat sa introduci datele in program si sa vezi ce iti calculeaza?

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#6 Mesaj de velicif »

Multumesc pentru raspuns.
Saga a calculat bine, dar omul s-a panicat, caci in decembrie a primit 716 lei, iar in ianuarie 560 (pentru un om cu neoplazie este un minus care conteaza); insa nu am stiut ce articol sa verific din Codul fiscal si voiam sa fiu sigura ca este corect, ca sa ii pot explica.

dinescug149
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 22, 2011 11:04 am

Re: CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#7 Mesaj de dinescug149 »

buna ziua, am si eu o nelamurire

conform Saga , pt o luna integrala de concediu medical de sarcina si lauzie, si anume Aprilie 2018, cu salariu brut realizat de 2765 (media ultimelor 6 luni)
CAS calculat este de 115 lei la aprilie. Salariul mediu brut in configurare salarii este de 4162.

De ce nu este calculat la 4162*35%*25%, 364 de lei ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#8 Mesaj de tomac »

Citiți niște prevederi legale mai actualizate, mai noi. Vedeți OUG 8/2018 de exemplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: CASS concedii medicale suportate din FNUASS

#9 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
am o problema: persoana cu grad de handicap grav, incadrata cim 8 ore, are concediu medical cateva zile pe luna - 9 zile
nu inteleg de ce nu se calculeaza cass pentru salariul realizat pentru 10 zile lucrate
declaratia imi iese cu cass deductibil de 113 (1131x10%)
am citii ca pentru indemnizatiile de cm nu se datoreaza cass
poate imi dati o sugestie?
va multumesc!

revin: am gasit cam despre ce e vorba dar nu stiu cum sa gestionez problema
in meniul de salariati am pus in dreptul salariatului in cauza salariul net 2017 pentru ca are grad de handicap grav ( ca asa am citit nu mai stiu ce ordonanta)
am scos detaliul cu salariul din 2017 si imi retine cass corect pentru statul de plata din aprilie 2018
ce fac mai departe?
help...plizzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Scrie răspuns