SPOR DE WEEK-END

Mesaj
Autor
stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

SPOR DE WEEK-END

#1 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,
Am vazut ca in statul din ian.2018,la salariati-detalii-nu mai pot adauga orele lucrate sambata si procentul stabilit ca sa-mi calculeze corect .Am configurat acest spor in 'configurare salarii" si apoi la salariati , ca spor de week-end,cu un procent de 3%.Din ianuarie mi-l calculeaza automat pe stat-ca si spor permanent,aplicat la salariul realizat.Unde am posibilitatea acum sa introduc orele de sanbata ,sa-mi calculeze acel spor doar la orele de sambata?
Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPOR DE WEEK-END

#2 Mesaj de balazse »

Mergi la "administrare" -> "configurare salarii" -> la "ore suplimentare sau de noapte" configurezi cele dorite.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: SPOR DE WEEK-END

#3 Mesaj de stane706 »

Am configurat dar nu se intampla nimic! Nu am posibilitatea sa introduc in partea a doua a statului de plata orele de sambata si procentul configurat,ca sa-mi calculeze sumele corect.Inainte(2017),faceam asta la rubrica "detalii"-din dreapta jos a statului de plata,acum nu pot completa nimic acolo!

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: SPOR DE WEEK-END

#4 Mesaj de stane706 »

Nu este un spor permanent,in suma fixa,suma difera de la luna la luna,in functie de numarul de ore lucrate sambata.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPOR DE WEEK-END

#5 Mesaj de balazse »

Hai sa luam pas cu pas.
Ai creat un nou rand astfel:
- denumire: ore weekend;
- procent: x%;
- aplciat la: salariu baza + sporuri.
Mergi la stat de plata, te pozitionezi pe angajatul dorit si apesi pe "detalii", dupa care apesi pe "modific" si o sa iti apara la "tip ore suplimentare/noapte" denumirea de "ore weekend", unde doar introduci nr de ore, iar restul se calculeaza.
Sa ne zici ce ai rezolvat, iar daca ceva nu ai reusit sa ne zici exact ce nu ai reusit, nu doar ca nu ai reusit.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: SPOR DE WEEK-END

#6 Mesaj de stane706 »

La "detalii"in statul de plata nu am decat:tichete;retineri;concedii;lista(prima rubrica);apoi sunt 2 tabele:
1.-tip ore suplimentare/noapte
2.-tip prime/alte drepturi,fara sa am optiunea de "modific".

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPOR DE WEEK-END

#7 Mesaj de balazse »

Te-ai dus la "administrare" -> "configurare salarii" -> "procente/sume" -> "ore suplimentare sau de noapte" si adaugat ce am scris mai sus?

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: SPOR DE WEEK-END

#8 Mesaj de stane706 »

Da,am facut exact ce mi-ati spus,in plus,am mai descarcat inca o data ultima varianta de program dar la "detalii" din statul de plata am aceleasi rubrici( cum am scris mai sus), in care nu pot sa adaug sau sa modific ceva.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: SPOR DE WEEK-END

#9 Mesaj de mantogp710 »

Trebuie sa dati "Modific" in partea stanga a ferestrei de state de salarii pentru a putea modifica sau introduce date in fereastra de detalii. De asemenea trebuie sa va pozitionati pe fiecare salariat si sa repetati procedura pentru a introduce modificarile.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: SPOR DE WEEK-END

#10 Mesaj de stane706 »

Multumesc mult pt.sfaturi si rabdare! Era atat de simplu si mi-am dat seama ca am facut asta de multe ori in 2017,dar acum...nu am putut gandi!Probabil stresul din aceasta perioada! Multumesc mult!

maldarl
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:02 pm

Re: SPOR DE WEEK-END

#11 Mesaj de maldarl »

La firma se lucrează 4 ore sâmbăta și 4 ore lunea.
Totuși la (Plata Cheltuieli cu salariile) nu este bine la 2 din salariati (2 salariati lucreaza sambata si 2 nu lucreaza).
La cei doi ce au sporul permenent de 136 lei, la plata cheltuieli cu salariile, din casa, apare suma bruta 2036 lei iar la cei 2 ce nu au spor este suma neta de 1162 lei. Eroarea este : Variabile CCI_DEBIT is not found.12 ( Setati conturile in ecranul "Configurare Salarii")
Firma este un I.I.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: SPOR DE WEEK-END

#12 Mesaj de cernatv »

Eroarea îţi spune ce ai de făcut. Mergi la Configurare salarii şi pui contul 4382.
Sau faci o nouă actualizare.

maldarl
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:02 pm

Re: SPOR DE WEEK-END

#13 Mesaj de maldarl »

Multumesc ! Pana acum nu am avut erori si ....

badoiuv
Mesaje: 43
Membru din: Vin Iul 19, 2019 4:44 pm

Re: SPOR DE WEEK-END

#14 Mesaj de badoiuv »

buna seara, in stat sporul de weekend se cumuleaza cu sporul de noapte? Sau trebuie sa apara separat pe stat? multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: SPOR DE WEEK-END

#15 Mesaj de pinteae »

La listarea statului de salarii, sporurile acordate sunt cumulate. In schimb, la listarea fluturasilor, sporurile apar distinct.
Eugen Pintea

Scrie răspuns