Baza CASS_cim partial

Mesaj
Autor
butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Baza CASS_cim partial

#1 Mesaj de butnarur »

Stimati colegi,

am si eu o mare dilema.... baza legala potrivit careia baza pentru calculul CAS la CIM partial nu poate fi mai mica decat salariul de baza minim brut pe tara, respectiv in art. 146 CF, modificat prin OUG 79, ...dar pentru CASS eu nu gasesc decat ca baza lunara de calcul o reprezinta castigul brut, conform art. 157 CF modificat prin aceeasi OUG 79.....

Ma puteti ajuta cu o parere?
Multumesc.
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza CASS_cim partial

#2 Mesaj de balazse »

Nici eu n-am gasit ca s-ar calcula CASS pentru minim pe economie pentru veniturile din salarii, cel putin in Codul Fiscal pe anul 2018 (dar este posibil sa nu fi cautat bine).
Ultima oară modificat Mie Feb 07, 2018 6:16 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Baza CASS_cim partial

#3 Mesaj de septimiuv »

Nici să citiți nu știți? Sau vă e lene să citiți tot?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza CASS_cim partial

#4 Mesaj de balazse »

Tot ce este posibil ca am trecut cu vederea.
Dar totusi:
SECȚIUNEA a 3-a - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate în cazul persoanelor care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor, precum și în cazul persoanelor aflate sub protecția sau în custodia statului
ART. 157 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor
(1) Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate, în cazul persoanelor fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor, în țară și în străinătate, cu respectarea prevederilor legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, o reprezintă câștigul brut care include: Norme metodologice
a) veniturile din salarii, în bani și/sau în natură, obținute în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevăzut de lege. în situația personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, veniturile din salarii cuprind salariile de bază sau, după caz, soldele funcțiilor de bază corespunzătoare funcțiilor în care persoanele respective sunt încadrate în țară, la care se adaugă, după caz, sporurile și adaosurile care se acordă potrivit legii;

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Baza CASS_cim partial

#5 Mesaj de mantogp710 »

Art 168 alin 5^1

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Baza CASS_cim partial

#6 Mesaj de septimiuv »

Așa domne! Cineva care citește și ce trebuie nu doar ce-i convine.
Unii mai sunt și experți... :roll:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza CASS_cim partial

#7 Mesaj de balazse »

Multumesc pentru informatie, sincer am sarit peste acel articol, asta este. :oops:
Inca bine ca nu sunt expert.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Baza CASS_cim partial

#8 Mesaj de septimiuv »

Tu nu... :P

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza CASS_cim partial

#9 Mesaj de balazse »

PS. Din pacate am dat "cautare" (in loc sa citesc totul), asta este lenea. :oops:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Baza CASS_cim partial

#10 Mesaj de septimiuv »

Lenea și întărâtarea la discuții inutile.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza CASS_cim partial

#11 Mesaj de balazse »

Eu, macar am invatat ceva.

Scrie răspuns