cm 2018

Mesaj
Autor
ursun29
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 21, 2015 2:35 pm

cm 2018

#1 Mesaj de ursun29 »

Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie : Concediu medical in continuare pe toata luna ianuarie ( a fost operat in decembrie cod .01) , fara stagiu complet de 6 luni( are numai 3 luni ) . Nu a mai lucrat la alt angajator . Cum ar trebui sa procedez.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cm 2018

#2 Mesaj de tomac »

Eu aș cere o opinie la Casa de Asigurări.
Pentru că e o situație despre care nu fac vorbire în normele noi de la OUG 158/2005. Au lăsat-o neclarificată.
Și e păcat. Și din păcate nici nu e singura situație așa.
Dar dacă nu aș primi nimic de la ei, l-aș plăti în continuare cu aceiași medie zilnică
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: cm 2018

#3 Mesaj de pinteae »

Cristi, sunt de acord cu tine in ceea ce priveste solicitarea unei opinii.
Dar, in opinia mea, decontarea CM este la latitudinea angajatorului.
Nu este interzisa decontarea certificatelor pentru care nu se indeplineste conditia privind stagiul minim de cotizare, dar nu se poate solicita restituirea indemnizatiei de la Casa de Asigurari de Sanatate.
In Normele de aplicare a OUG 158 se spune:
Art. 70
Indemnizaţiile pe care plătitorii de drepturi le achită fără îndeplinirea stagiului minim de asigurare, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 9 şi 31 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, nu se decontează din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cm 2018

#4 Mesaj de tomac »

Păi asta i-am spus și eu. Că l-aș plăti în continuare folosind aceiași medie dacă nu primesc cumva vreo altă opinie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cunam
Mesaje: 50
Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:42 pm

Re: cm 2018

#5 Mesaj de cunam »

asta am inteles si eu. le putem plati, dar nu recuperam

Scrie răspuns