ref. contracte cu timp partial

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ref. contracte cu timp partial

#16 Mesaj de tomac »

Confundați grav lucrurile.
Pentru pensionarii militari era un text ambiguu care până în 2017 care spunea că ar fi scutiți de CAS. Textul a fost deja modificat,
Pentru pensionarii militari nu se aplică excepția de calcul la minim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#17 Mesaj de mocanum788 »

Intelesem in cadrul unei intalniri privind noutatile legislative de la CECCAR, dar, credeti-ma ca am intrebat de nu stiu care ori daca am inteles bine si mi s-a raspuns ca: da, am inteles bine, nu se mai opreste CAS la pensionari.

DAR S-A REZOLVAT NECLARITATEA SI IMI CER SCUZE CA V-AM FACUT SA VA PIERDETI TIMPUL.

Am primit mai devreme un telefon de la acea doamna ca sa imi spuna ca si-a dat seama ca am inteles gresit si ca ea s-a referit la faptul ca fac exceptie de la plata CAS(pentru part-time-uri) persoanele pensionate doar in ceea ce priveste CALCULUL CAS-ului de la minim pe economie la brut realizat. :oops:

Va multumesc tuturor!
P.S.
Ieri trimisesem o intrebare la asistență anaf (pentru ca, dupa ce am intrebat aici si nimeni nu stia, nu mai intelegeam nimic) si cum d.na respectiva era cea care le raspundea si-a dat seama ca eu sunt (a cerut nr.meu de telefon la CECCAR)

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: ref. contracte cu timp partial

#18 Mesaj de stroescud »

Celor pensionati cu pensii speciale si pensii din alte parti li se calculeaza toate la "salariul minim: pe economie.

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: ref. contracte cu timp partial

#19 Mesaj de stanescue961 »

Buna ziua,la d.voastra.Intrebare:Am un salariat cu timp partial=2 ore.In feb.2018 a lucrat 14 zile=20 ore,restul a fost in fara plata.Cand fac DCL 112 sa verific ce sume am de plata pt.el imi ,,da,,o data CAS+CASS=665 SI 5 LEI contrib.pt.munca si daca bifez;baza contrib.=cu sal imi ,,da ,,urmatoarele valori:CAS si CASS=84 si contributii pt.munca=5 lei?Cum o fii bine,pt.ca prima oara e prea mult pt.timpul lucrat de 1/2 luna si a doua oara,cred ca este prea putin.Va multumesc anticipat,Spor la lucru si la bani!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ref. contracte cu timp partial

#20 Mesaj de balazse »

Intrebarea ar fi, de o perioada buna, daca mai are si alte venituri din salarii si daca in luna februarie a obtinut venituri din salarii cel putin 1.900 lei.

Daca nu atunci nu pui bifa la "baza contrib, egala cu salariul", si atunci la nivel de unitate datoreaza CAS si CASS la nivel de minim pe economie, adica 1.900 lei, dar salariatului i se va retine la nivel de venit realizat, restul suporta angajatorul, asta daca perioada de CFS nu a fost declarat prin ReviSal.
Daca CFS-ul a fost declarat prin ReviSal atunci angajatorul va suporta direct proportional diferenta doar pentru zilele lucratoare.

Citeste cele postate aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=2025
http://www.sagasoftware.ro/?p=2046

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: ref. contracte cu timp partial

#21 Mesaj de stanescue961 »

Buna ziua,din nou!Imi cer scuze,nu vreau sa va cicalesc cu problemele mele si la cele intrebate mai sus,adaug:Salariatul are 2 ore/zi,salariul 475/luna.Este singurul venit pe care il are si a lucrat 20 de ore in luna feb.2018,respectiv de la 01.02.2018-14.02.2018,restul lunii fiind in fara plata-cu revisal transmis.Intrebarea mea era,punctual:cat platesc pe foaie de varsamant CAS=CASS =665 si 5 lei contributii munca,asa cum calculeaza programul?Ce nu fac bine?Nu sunt nici de maserie,am intrebat 2 contabili si fiecare mi-au spus alte valori.Nu conteaza cine plateste acesti bani/firma sau angajat/eu vreau sa stiu cati bani duc la ANAF.Va multumesc mult pt.sprijin si pt.ca ne suportati si...ne indrumati!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ref. contracte cu timp partial

#22 Mesaj de balazse »

Asa cum calculeaza programul:
- daca angajatul este cu functie de baza: pe luna ian va fi 676 lei (475+190+11), iar pentru feb va fi 338 lei (238+95+5), in total 1.014 lei;
- daca angajatul este fara functie de baza: pe luna ian va fi 707 lei (475+190+11+31), iar pentru feb va fi 353 lei (238+95+5+15), in total 1.060 lei.
Totusi acei contabili ce sume ti-au mentionat?

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#23 Mesaj de sandrus »

am si eu o problema cu Declaratia 112.La salariatii care sunt angajati cu 2 ore si au si un alt loc de munca cu 6 ore, iar cumulat venitul este peste 1900 lei, am bifat ,,baza contributiei egala cu salarul". in D112 apare la ei baza buna, dar contributiile sunt calculate la salarul minim. Pot sa le modific eu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ref. contracte cu timp partial

#24 Mesaj de herganiec »

da in pdf
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#25 Mesaj de sandrus »

multumesc. Nu e problema ca imi apar atentionari la validare?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#26 Mesaj de cernatv »

Nu.

Scrie răspuns