declaratie 112

Mesaj
Autor
ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

declaratie 112

#1 Mesaj de ciobanc »

am instalat versiunea noua ;am generat statul de plata , declaratia 112 a fost validata cu eroarea :sanatate 1520 in loc de 1236 ;pe recipisa apar doua erori :sanatate si asigurari sociale 3800 in loc de 3088.Daca adun fiecare pozitie de pe statul de plata ,totalul meu e corect.Daca trec sumele de mai sus ,inseamna ca toti cei 8 salariati au norma intreaga;de fapt este 6 plus 2 cu 2 ore.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie 112

#2 Mesaj de balazse »

Ai citit cele postate pe blog?
http://www.sagasoftware.ro/?p=2046

ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: declaratie 112

#3 Mesaj de ciobanc »

Multumesc , am rezolvat :noroc ca am numai 2 pe care i-am corectat manual.Ar fi bine daca toti utilizatorii ar primi un link pentru blog.

bostinam
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 22, 2014 3:15 pm

Re: declaratie 112

#4 Mesaj de bostinam »

La intocmirea declaratiei 112 pentru un salariat cu norma partiala (salariu 950) care numai obtine alte venituri mai trebuie corectat in declaratie? Baza de calcul pentru contributii apare 1900 (475, 190) , si la contributiile retinute sunt trecute sumele corect retinute aferente salariului de 950 lei.
Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: declaratie 112

#5 Mesaj de herganiec »

daca nu aveti erori. dati inainte.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie 112

#6 Mesaj de balazse »

ciobanc scrie:Ar fi bine daca toti utilizatorii ar primi un link pentru blog.
Daca intrii pe site, vei gasii spre blog, in partea de sus intre "tutorial" si "forum".
Periodic (mai ales daca ai probleme), intrii si verifici daca s-a postat ceva.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: declaratie 112

#7 Mesaj de alexoaiac »

Buna seara.
Eu am ametit total cu toate aceste modificari.
Dupa ce am platit salariile pe ianuarie au venit cu modificari pentru salariile sub minim pe economie (am 6), concediile medicale (am 23) si salariile neimpozitate (am 12). Sunt deja ametita de atatea refaceri de aditionale si state.
Asa ca ma scuzati, dar eu nu inteleg de unde iau programul "Declaratii ANAF" cu care as putea verifica XML-ul pentru Declaratia 112. :shock:

Multumesc mult de ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie 112

#8 Mesaj de balazse »

Ai doua solutii:
- mergi la "diverse" -> "declaratii ANAF", unde se va lansa descarcare, dupa care instalarea programului;
- descarci extensia direct de pe site (http://www.sagasoft.ro/detalii_DeclaratiiANAF.php), si il instalezi.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: declaratie 112

#9 Mesaj de ferenta »

balazse scrie:
ciobanc scrie:Ar fi bine daca toti utilizatorii ar primi un link pentru blog.
Daca intrii pe site, vei gasii spre blog, in partea de sus intre "tutorial" si "forum".
Periodic (mai ales daca ai probleme), intrii si verifici daca s-a postat ceva.
Eu nu știu alții cum sunt, dar eu de când am achiziționat SAGA, intrarea pe forum și pe blog face parte efectiv din munca mea zilnică.Nu îmi inchipui altfel cum se poate lucra fără să fii la curent cu modificările explicate detaliat și gratuit pentru noi, pe blog de TomaC, cu problemele și rezolvările lor, care se discută pe forum, deci chiar nu știu cum poate un utilizator să nu fie atras zilnic, oricât de mult ar avea de lucru!Eu zic că se pot rupe 5-10 minute pentru asta!Părerea mea... :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: declaratie 112

#10 Mesaj de alexoaiac »

Multumesc mult!

Scrie răspuns