CORECTIE BAZA DE CALCUL CONCEDIU MEDICAL

Mesaj
Autor
nagyc816
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 22, 2022 12:43 pm

CORECTIE BAZA DE CALCUL CONCEDIU MEDICAL

#1 Mesaj de nagyc816 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
Angajata revenita din CCC in 27.08.2022 a intrat in CM din 21.11.2022 si a avut intrerupere in luna August de 19 zile (nu a incasat indemnizatie).
Cand am inregistrat concediul medical, jos la calculul pe luni am introdus manual sumele incasate de catre salariata in timpul CCC pe baza adeverintei de la AJPIS (lunile Mai, Iunie si Iulie).
Problema este ca nu am introdus si nr de zile de cotizare, astfel am venituri la baza de calcul de 17758 si 46 zile cotizate cu o medie de 386.04 pe zi.
Concediul medical este pe perioada 21.11.2022-27.01.2023. Pe toata perioada am platit si am depus declaratiile pe aceste sume.
Cum calculez suma corecta avand in vedere ca ii lipsesc 19 zile din luna August? ii calculez 19 zile din luna Aprilie? Doar ca pe luna Aprilie au fost 19 zile lucratoare in toata luna, asta inseamna ca o sa calculez indemnizatia intreaga?
Care este procedura de corectie? Ce trebuie sa fac concret in Saga, ce inregistrari trebuie facute si cum fac D112 rectificativa?
Va rog mult sa ma ajutati.

Multumesc anticipat!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CORECTIE BAZA DE CALCUL CONCEDIU MEDICAL

#2 Mesaj de pinteae »

Ultimele 6 luni utilizate la stabilirea bazei de calcul sunt lunile 05-10.2022. Pentru luna august nu introduci date si nu trebuie sa introduci datele aferente lunii aprilie. Pentru perioada de concediu de crestere copil, numarul de zile lucratoare si lucrate sunt identice si reprezinta numarul de zile lucratoare din luna, iar la total venit trebuie sa completezi indemnizatia incasata de salariata.
Eugen Pintea

nagyc816
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 22, 2022 12:43 pm

Re: CORECTIE BAZA DE CALCUL CONCEDIU MEDICAL

#3 Mesaj de nagyc816 »

pinteae scrie: Mar Feb 21, 2023 10:43 pm Ultimele 6 luni utilizate la stabilirea bazei de calcul sunt lunile 05-10.2022. Pentru luna august nu introduci date si nu trebuie sa introduci datele aferente lunii aprilie. Pentru perioada de concediu de crestere copil, numarul de zile lucratoare si lucrate sunt identice si reprezinta numarul de zile lucratoare din luna, iar la total venit trebuie sa completezi indemnizatia incasata de salariata.
Nu am mentionat anterior dar angajata are 3 zile lucrate in luna August din 22

In ORDINul nr. 1.166/217/2022, Articolul 6
(1) Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d^1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Astfel, daca eu ii calculez doar pana in luna Mai, adica 5 luni si 3 zile in loc de 6 luni, se considera stagiul de cotizare complet?

Scrie răspuns