Conventie individuala de munca vs. CIM

Mesaj
Autor
stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Conventie individuala de munca vs. CIM

#1 Mesaj de stroescud »

In cooperatie angajatii sunt angajati cu "Conventie Individuala de Munca" si nu cu "Contract Individual de Munca"
In D112 trebuie sa modific manual de mana, din "3" in "1"=salariat pentru a fi recunoscuti si inregistrati la casa de sanatate si la casa de pensii, altfel apar ca nerecunoscuti,
Exista o hotarare a MF care admite ca membrii Cooperatori sa fie trecuti asa, si mai spune ca lor nu li se aplica obligativitatea platii CASS si CAS la val. salariu minim pe economie(cum cere codul Muncii coroborat cu codul fiscal) daca realizaeaza venit brut lunar mai mic decat salariul minim pe economie.
Dar in D112 se claculeaza asa cum stipuleaza Codul Fiscal, la minim pe economie ambele dari, chiar daca alariul realizat este mai mic deact minim pe aconomie.
Daca modific sumele din total imi da cu eroare si nu pot genera .xml, implicit nu pot semna si nu pot transmite.
Exista posibilitate tehnica de a aplica in D112 sa mi se ia in aceste conditii darile respective la salariul realizat?
va multumesc si iertati lungimea postarii, sper ca am explicat clar.
PS- Conventia Individuala de Munca nu are nicio legatura cu Revisal. Angajatii in baza conventiei sunt trecuti in Registrul Cooperatorilor, acolo se opereaza toate actele aditionale la Conventie si orice alta modificare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Conventie individuala de munca vs. CIM

#2 Mesaj de balazse »

ver 3.0.493 din 06.12.2017
3. In ecranul "Salariati", panoul "Detalii" s-a introdus o casuta de selectie conform tipurilor care apar in D112, utila pentru tipul "Alte categorii (asimilate sal.)", in vederea generarii exacte a declaratiei. Pentru persoanele straine se poate completa si CIS (cod unic de identificare din sistemul de asigurari de sanatate).
Daca in loc de 3 selectezi 1, atunci la exportul datelor in fisierul pdf se va realiza corect (este posibil ca fisierul pdf sa inlocuiasca datele exportate), precum si la generarea fisierului xml se va genera ca atare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25866
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Conventie individuala de munca vs. CIM

#3 Mesaj de tomac »

Îi înregistrați ca salariați la tip și la tip asigurat dpvd al contractului de muncă. Pentru că asta sunt.
Dacă faceți revisal din SAGA la acei membri cooperatori alegeți la stare "Nedeclarat".
Puneți bifă la "Baza conttrib.egală cu salariul"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chiriacm380
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 02, 2017 5:00 pm

Re: Conventie individuala de munca vs. CIM

#4 Mesaj de chiriacm380 »

o rugaminte catre @stroescud
Care este hotarare Ministerului de Finante in cauza ? sunt direct interesat , pentru o SCM
Multumesc ,

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Conventie individuala de munca vs. CIM

#5 Mesaj de stroescud »

Cum pot adauga attachment (imagine, pdf... etc)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25866
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Conventie individuala de munca vs. CIM

#6 Mesaj de tomac »

Pe un site de sharing și dați link.
Nu e nevoie de comunicat efectiv. Legea cooperației e clară și prevede acest tip de contract.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Conventie individuala de munca vs. CIM

#7 Mesaj de stroescud »

@tomac, este vorba de:
"Aplicarea la nivelul entitatilor cooperatiste mestesugaresti a prevederilor OG 4/20.07.2017" conform raspunsului MFP nr.714.090/07.09.2017

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25866
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Conventie individuala de munca vs. CIM

#8 Mesaj de tomac »

Chiar nu era nevoie de vreo precizare după mine. Atât OG 4/2017 cât și actualul cod fiscal fac referire explicită la contracte individuale de muncă, iar convențiile individuale de muncă încheiate conform legii cooperației nu sunt așa ceva. Faptul că cei de la cooperații au avut nevoie de clarificări e mai degrabă generat de faptul că ar fi vrut să li se confirme în scris că ANAF nu face confuzii între contract individual de muncă și convenție individuală de muncă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns