OUG 8

Mesaj
Autor
arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

OUG 8

#1 Mesaj de arzoiuc »

Buna ziua. Daca in ianuarie am concediu medical si trebuie sa fac rectificativa cu suma de 115 la CASS cum procedez? Ma duc direct pe declaratie? Exista vreo varianta de a modifica direct din Saga?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OUG 8

#2 Mesaj de tomac »

Se va devalida statul de salarii și se va da actualizare date în stat și apoi în ecranul de generare a D112, la fel se vor actualiza datele, se va bifa "Declarație rectificativă" și se va genera D112.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: OUG 8

#3 Mesaj de roncovf »

Si se schimba si baza de calcul? Stagiul de cotizare devine o luna?

arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

Re: OUG 8

#4 Mesaj de arzoiuc »

Eu am devalidat, actualizare date si nu se modifica nimic in varianta 498. Sunt aceleasi contributii.

chiriacr520
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

Re: OUG 8

#5 Mesaj de chiriacr520 »

Acelasi lucru l-am facut si eu. In statul de plata contributiile se calculeaza la valoarea salariului fara a se aplica plafonarea.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: OUG 8

#6 Mesaj de herganiec »

asa e .. nu se face corect nici la februarie. in SAGAB :(
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: OUG 8

#7 Mesaj de herganiec »

Imagine
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: OUG 8

#8 Mesaj de ferenta »

Dar prima dată trebuie să apară o actualizare a programului SAGA, cfm.OUG 8/2018, apoi facem noi ce a menționat TomaC mai sus!Sau nu despre asta e vorba în topic?
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: OUG 8

#9 Mesaj de herganiec »

Ba da
si e tare urgent... avem o institutie cu vreo 900 angajati... trebuie date in 08.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OUG 8

#10 Mesaj de tomac »

OUG 8/2018 are termen de rectificare data de 31/03
Faceți statele așa cum sunt și apoi corectați-le la cei cu concedii medicale. Va trebui să li se mai dea niște bani nu să li se ia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: OUG 8

#11 Mesaj de herganiec »

pai pe ianuarie iar s-au calculat o gramanda de diferente.. care lee-am introdus acum pe februarie.
Macar pe februarie sa nu fie diferente..
La bugetari nu poti sa le explici ca nu a fost programul actualizat.
La ianuarie a mai mers cum a mers ca le-a spus ca OUG a fos dat prin 15 feb si salalriile sau dat in 08 febr pt ianuarie.
acum OUG8 a aparut in 22.02.. si azi suntem in 06.03 nu prea poti sa o mai "scalzi"
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

traiac811
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mai 13, 2011 12:23 pm

Re: OUG 8

#12 Mesaj de traiac811 »

ar fii de mare ajutor sa se actualizeze programul nu sa muncim in plus pt corectii..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OUG 8

#13 Mesaj de tomac »

@herganiec
A fost publicată în 1 martie, nu în 22 februarie. Aia a fost data la care a fost adoptată, dar nu au și publicat-o atunci. Și nu ar fi prima dată când în proiect e una și în monitorul oficial e alta.
În plus chiar cu modificarea din OUG 3/2018 era obligatorie refacerea statelor de plată în februarie pentru ianuarie și eventuale diferențe de plată/restituit către/de la salariați s-ar fi regularizat în februarie.
Acum cu OUG 8/2018 termenul de rectificare este 31 martie, dat prin ordonanță.
Și să înțeleg asta: e greu de explicat că nu e actualizat programul? Pe cale de consecință ar fi mai simplu de explicat ce face Guvernul României, nu? Explicați-le ce face. Cum dă o lege pe care apoi o schimbă la fiecare două săptămâni cu aplicare retroactivă. Poate așa, un om cu logica la el, ar înțelege de ce programul nu e actualizat chiar de a doua zi.

Implementarea modificărilor pe OUG 8 nu e o problemă, problema e că nu a apărut D112 și nu se știe cum va fi tratată în 112 situația generată de această ordonanță.

@traiac811
Dați mail la firmă. Deși eu spun cinstit că ar fi normal să aștept apariția D112.
Pentru corecții oricum se va munci. Cel puțin pentru ianuarie.
Corecțiile sunt exclusiv la concediile medicale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: OUG 8

#14 Mesaj de roncovf »

Eu sunt curios daca se schimba baza de calcul, pentru ca stagiul de cotizare e, mai nou, o luna.
Altfel, devalidezi, faci actualizare date si rezultatul tot nu e bun.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OUG 8

#15 Mesaj de tomac »

Nu se schimbă nimic.
Stagiul de cotizare arată dacă ai dreptul la plata concediului.
Baza de calcul e media veniturilor din ultimele 6 luni, că ai sau nu stagiu de cotizare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns