Deducere salariata nepot minor

Mesaj
Autor
serbana320
Mesaje: 60
Membru din: Vin Iun 27, 2008 12:00 am

Deducere salariata nepot minor

#1 Mesaj de serbana320 »

Buna ziua, pot acorda deducere unei salariate pentru fiul minor (nou-nascut) al fiicei sale minore (pt, aceasta beneficiaza de deducere)? Daca da, de ce acte justificative am nevoie?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Deducere salariata nepot minor

#2 Mesaj de herganiec »

"Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 510 lei lunar scrie în OUG nr. 79/2017
Cât despre salariații care vor realiza venituri brute lunare din salarii de peste 3.600 de lei, aceștia nu vor beneficia de deducere personală, nici pentru ei înșiși, nici pentru persoanele aflate în întreținerea lor.
Deducerea personală se acordă persoanelor angajate pe teritoriul României cu contract individual de muncă, indiferent de natura acestuia (normă întreagă/timp parțial, pe durată determinată/nedeterminată etc) exclusiv la acel angajator unde salariatul își declară funcția de bază. Aceasta se acordă de către angajatorii cu sediul sau domiciliul în România, pentru veniturile din salarii, realizate de persoanele încadrate cu contract individual de muncă în condițiile de mai sus.
Valoarea deducerii personale nu se fracţionează în cadrul lunii şi se acordă o singură dată în lună de către un singur angajator. În practică, se acordă la angajatorul unde salariatul are încă în vigoare contractul individual de muncă la data 1 a lunii pentru care se calculează statul de plată.
Din 2016, deducerea personală pentru copiii minori se acordă ambilor părinți.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

serbana320
Mesaje: 60
Membru din: Vin Iun 27, 2008 12:00 am

Re: Deducere salariata nepot minor

#3 Mesaj de serbana320 »

Buna ziua,
In primul rand multumesc pt. timpul acordat.
Cazul meu:
1 .Mama (angajata)-salar <3600
2. Fiica eleva (persoana aflata in intretinere la mama deocamdata)-obtine venituri din indemnizatie maternitate+alocatie>510RON
3. Copilul (nou-nascut al fiicei)-nu obtine venituri.

Din cate inteleg ar trebui sa acord deducere mamei (angajate) pentru copilul nou-nascut al fiicei (sa-l adaug ca persoana intretinuta) si sa o scot de la persoana intretinuta pe fiica ei ale carei venituri>510RON.
Va rog sa-mi spuneti daca am gandit corect, multumesc inca o data.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Deducere salariata nepot minor

#4 Mesaj de herganiec »

da exact. doar nepoata ramne in deducere.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

serbana320
Mesaje: 60
Membru din: Vin Iun 27, 2008 12:00 am

Re: Deducere salariata nepot minor

#5 Mesaj de serbana320 »

Multumesc frumos!

Scrie răspuns