ore suplimentare

Mesaj
Autor
manisorr
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 23, 2017 6:31 pm

ore suplimentare

#1 Mesaj de manisorr »

Buna seara. Am si eu o problema legata de salarii.. am angajati care au lucrat in 24 ianuarie 2018 in conditiile in care angajatorul le ofera o zi libera in termen de 30 zile. Nu stiu cum se procedeaza in SAGA, deoarce in d112 imi apar erori din cauza acelor 8 ore pe care vreau sa le adaug la ore lucrate. Mentionez ca am incercat sa le adaug si ca ore suplimentare, dar eroarea persista. Probabil nu fac ceva bine si v-as fi recunoscatoare daca ma puteti ajuta. Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ore suplimentare

#2 Mesaj de tomac »

Nu se procedează așa.
Nu se mărește numărul de ore lucrate. În D112 nu se poate trece un număr de ore mai mare decât numărul de ore lucrătoare din lună.
Faptul că există ore suplimentare nu înseamnă că se mărește numărul de ore din D112.
În SAGA se completează la ore suplimentare cu 8 ore și la procent 100% dacă se acordă liber în 30 de zile ulterioare.
În D112 la număr de ore lucrate se înscrie numărul de ore lucrătoare din lună, iar la venituri se înscrie venitul realizat (salariu + ore suplimentare).
Se face confuzie des între ce prevede codul muncii și prevederile fiscale. Nu au nici o legătură una cu alta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

manisorr
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 23, 2017 6:31 pm

Re: ore suplimentare

#3 Mesaj de manisorr »

Va multumesc mult pentru raspuns. O seara buna!

Scrie răspuns