Decizie privind acordarea pensie pentru limita de varsta

Mesaj
Autor
smrecium
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 01, 2013 4:14 pm

Decizie privind acordarea pensie pentru limita de varsta

#1 Mesaj de smrecium »

Buna ziua ,

Am tot cautat pe forum , dar nu am reusit sa inteleg .
Am urmatoarea situatie :
- angajat , nascut in 3 iul 1957 , varsta de pensionare ar fi indeplinita in mai 2018 .
- dar pentru ca a lucrat in conditii normale de munca + grupa II , a depus dosarul pt pensie limita de varsta si a primit decizia din data de 15.02.2018 , trimisa prin Posta Romana si primita de angajat in 16.03.2018 , la mine ajungand aceasta decizie in 26.03.2018 .
- angajatul doreste sa continue sa lucreze la noi la firma .
Cum trebuie eu sa procedez , ii inchid contractul de munca cu CE DATA ? si ii fac alt contract de munca ?


Va multumesc anticipat pentru lamuriri.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Decizie privind acordarea pensie pentru limita de varsta

#2 Mesaj de adrigela77 »

Ii incetezi cim vechi cu o zi inainte la ce data conveniti amandoi. Este articol de incetare ptr. pensie lim. de varsta in codul muncii. De exemplu maine ii faci incetarea cu data de 29 mart 2018. Tot maine poti sa-i faci si noul cim cu data de angajare 29 mart 2018.
Daca nu faci in 27 mart 2018 incetarea si o noua angajare poti sa faci cand vrei...dar sa respecti cel mult cu o zi inainte de a produce efectele fiecarui cim.
Bafta.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Decizie privind acordarea pensie pentru limita de varsta

#3 Mesaj de stroescud »

trebuie tinu cont:
-"azi" faci contractul nou, "azi" il transmiti in revisal, dar data de inceput a CIM este cu "data de maine".
-incetarea CIM pentru pensionat are articol in REVISAL si-l poti inceta cu "azi". Si cu "azi" transmiti REVISAL
Poti face "azi" concomitent si incetare vechi CIM si inregistrare nou CIM cu transmitere la ITM.

smrecium
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 01, 2013 4:14 pm

Re: Decizie privind acordarea pensie pentru limita de varsta

#4 Mesaj de smrecium »

Gasisem art 56 lit c) c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare; la data comunicării deciziei medicale asupra capacităţii de muncă în cazul invalidităţii de gradul I sau II (Legea nr. 12/2015);

Asta nu imi e clar daca e 16.03 cand a primit angajatul sau 26.03 cand mi-a dat mie decizia.
In alta ordine de idei am primit astazi si cuponul de pensie , acolo alta nebuloasa.
Pe cupon scrie 18.03 , dar primeste pensie + restante, intreaga suma ar insemna luna martie, februarie + o parte din ianuarie :) ( pe decizie apare plata drepturilor se va faca incepand cu 10.01.2018 ) .

Va multumesc pentru ajutor .

Scrie răspuns