cim timp partial, pensionar, are c medical ?????????

Mesaj
Autor
ferentm803
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 14, 2017 3:36 pm

cim timp partial, pensionar, are c medical ?????????

#1 Mesaj de ferentm803 »

la un srl - d, un angajat cu 4 ore/zi, pensionar limita de varsta, deci contributiile sociale le calculez la venitul realizat efectiv in luna, are concediu medical 15 zile in iulie2017 si august 2017 toata luna.
srl-dul este scutit de plata cas 15.8% si fd. risc boli profesionale pe 2017. totusi saga imi calculeaza 15.8% pentru acest pensionar si fd re risc, cu toate ca i necranul salariati nu sunt bifate aceste obligatii. ce sa fac???? ajutor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cim timp partial, pensionar, are c medical ?????????

#2 Mesaj de balazse »

Trimite e-mail echipei Saga, doar ei pot verifica cele mentionate de tine.
Totusi, esti precis ca in program apare sau in fisierul pdf D.112?

ferentm803
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 14, 2017 3:36 pm

Re: cim timp partial, pensionar, are c medical ?????????

#3 Mesaj de ferentm803 »

am trimis si mi au spus sa devalidez statul de plata si sa apas pe actualizare date. situatia se mentine. apare si in nota privind salariile, in statul de plata generat de saga cat si in 112 generat ulterior.
ma gindesc ca fiind SRL-D , OMUL FIIND IN C.MEDICAL, baza contributiei la pensie fiind 938 lei si nu vorbim de venit pentru timp efectiv lucrat, nu beneficiaza de scutire???????????????????
multumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cim timp partial, pensionar, are c medical ?????????

#4 Mesaj de balazse »

Din cate stiu la SRL-D o data cu transferul de la angajator la angat al contributiei, ai pierdut orice scutire (in ceea ce priveste contributiile), sau gresesc?

Scrie răspuns