d112-absente nemotivate

Mesaj
Autor
ghiuraa
Mesaje: 28
Membru din: Mar Aug 18, 2015 2:54 pm

d112-absente nemotivate

#1 Mesaj de ghiuraa »

Buna ziua, am urmatoarea problema, un angajat a fost absent toata luna mai, dar in pdf 112 imi duce ore lucrate 168 in luna si 21 zile , de asemenea imi calculeaza contributii sanatate si asigurari sociale. Sterg tot si pun la ore suspendate 168 . La validare imi da eroarea:
* ATENTIE - Creanta 07 … Contributia de sanatate datorata de asigurati (1698) diferita de suma calculata (1508) !
ASIGURATI:

Ce fac in cazul acesta, modific manual sumele din declaratie, si la fel in conta , notele contabile?

dragomirt
Mesaje: 109
Membru din: Mar Mar 31, 2009 12:00 am

Re: d112-absente nemotivate

#2 Mesaj de dragomirt »

Buna ziua,

Intri la salariati la detalii si bifezi contributiile egale cu salariul
apoi in stat intri pe angajatul respectiv si dai modificare. nu modifici nimic si salvezi
intri pe declaratie si dai actualizare
ar trebui sa o poti genera corect

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: d112-absente nemotivate

#3 Mesaj de balazse »

Pentru GhiuraA
Pentru perioada respectiva i-ai suspendat contractul si in ReviSal? Daca nu, atunci este normal sa iti calculeze contributii, dar da, atunci foloseste "concedii" -> "concedii odihna/..." -> la "tip concediu" alegi "suspendare".

ghiuraa
Mesaje: 28
Membru din: Mar Aug 18, 2015 2:54 pm

Re: d112-absente nemotivate

#4 Mesaj de ghiuraa »

Multumesc, dar pentru luna mai nu i-am suspendat contractul si in revisal, pentu ca s-a asteptat sa vina omul la servici, nu avem o cerere de plata fara salar sau altceva. Am trimis acasa adresa sa vina sa-si clarifice situatia, daca nu se prezinta va fi lichidat disciplinar dupa primirea confirmarii de la posta.

Scrie răspuns