salarii

Mesaj
Autor
stant
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 11, 2006 12:00 am

salarii

#1 Mesaj de stant »

Buna ziua! In cazul in care un salariat pleaca sau vine in timpul lunii de ce programul ii acorda deducere integrala? Am urmatoarea situatie....un angajat pleaca pe 11.01.2006 si primeste deducere 190 ron la un sal de 800 ron. Daca pe 12 incepe lucrul in alta parte primeste si acolo deducere pt restu de zile?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Este corect cum face Saga.
La noul loc de munca nu i se acorda deducere in prima luna, daca e fractiune de luna.
In cazul tau primul angajator acorda deducerea de baza in totalitate, iar al doilea nu acorda deducere in fractiunea de luna respectiva. Daca stai sa te gindesti, pe total venituri impozitul va fi calculat corect.
Niciodata nu s-a acordat conform codului fiscal sau altor acte normative care reglementau impozitul pe venit, deducere fractionata.

Off topic:
Pe viitor posteaza in sectiune corespunzatoare subiectului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stant
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 11, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de stant »

pai si e corect sa-i dau eu deducere pentru 2 sau 6 zile aici si sa nu i se dea in partea cealalta?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Nu-i dai pentru 2,3 zile. Deducerea se acorda pentru o luna si nu poate fi fragmentata.
Oricum ultimul angajator are obligatia de a verifica modul de calcul anual al impozitului pe venituri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

alta intrebare

#5 Mesaj de Doriana »

am o nedumerire...la cei angajati partial fara fc. baza. cu 4 ore, se bifeaza contr. accid si contr. somaj ?? :roll:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: alta intrebare

#6 Mesaj de septimiuv »

Doriana scrie:am o nedumerire...la cei angajati partial fara fc. baza. cu 4 ore, se bifeaza contr. accid si contr. somaj ?? :roll:
pai ei ce au ?
sunt scutiti de medic ?:D
se plateste si somaj si FRA :wink:

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#7 Mesaj de Doriana »

ok, mersi :wink: doar asa sa fiu sigura ca e bine...
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#8 Mesaj de Doriana »

retinere din salar cum se face, fac n.c. aparte? care? deci nu retinere din salar, este un minus recunoscut de salariat, contract desfacut cu 61a , cum procedez?? :cry:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#9 Mesaj de neculail »

Servus

In ce gestiune ai goluri?la materiale? de fapt aproape toate cred ca functioneza cam pe acolo.. Eu asa stiu, de exemplu

La marfuri

% =371
607
378
4428

-Imputarea pagubei vanzatorului

4282= %
7581
4427
-Retinerea debitului pe statul de salarii

421=4282

-Pentru prejudiciul de recuperat trebuie sa ai o sentinta judecatoreasca cu titlu definitiv in sarcina debitorului,eu asa stiu

SAU

-Inregistrezi cheltuiala pe 671"ch.privind calamitatile si alte evenimente extraordinare"cu contul corespondent(contul bunurilor lipsa)
-Cuantumul cheltuielii care o inreg.in 671 se calculeaza in urma efectuarii unui inventar, in urma stabilirii minusurilor si plusurilor, efectuarea compensarilor(daca este cazul, la sortimente confundabile), acordarea perisabilitatilor(%-daca ai aprobare), dupa ce reglementezi operatiunile acestea o sa-ti rezulte in cazul tau clar o paguba de un nr. ...de bunuri care le inmultesti cu pretul de inregistrare.In felul acesta ai aflat paguba produsa societatii.

671 = cont in functie de natura bunului

-Pentru a afla si prejudiciul de recuperat(val.imputabila) inmultesti nr.... de bunuri la pretul cu amanuntul.

4282= %
7581
4427

si apoi imputarea

421=4282

TVA aferenta bunurilor constate lipsa din gestiune din motive neimputabile si pentru care n-au fost incheiate contracte de asigurare se include in cheltuieli, care sunt nedeductibile fiscal: 635=4427

Sper sa se potriveasca si in cazul tau

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#10 Mesaj de Doriana »

in oarecare masura dar :
:arrow: nu e la marfuri, sunt bani incasati de agent si nepredati, insusiti (neconcordanta verificarii intre patroni si contabilitate), deci nu e minus in gestiune, de fapt, banii incasati cu chit, figureaza ca si achitati, deci ar fi in caserie, la un control facut ulterior si pe baza cemerelor vido, am reconstituit evenimentele, respectivul a semnat si recunoscut ca nu a predat banii,
:arrow: retinere din salar nici pomeneala, ca l-am dat afara cu 61a, are termen 90 zile sa plateasca, asa a semnat, deja a inceput sa achite `gaura`
deci, cum ar fi cel mai bine, ca inreg contabile ??? :roll: in acest caz.... :?
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

Doriana scrie:deci, cum ar fi cel mai bine, ca inreg contabile ??? :roll: in acest caz.... :?
E ok acum, nu?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#12 Mesaj de Doriana »

da, esti super....amabil, mersi mult !!! :wink:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#13 Mesaj de neculail »

Cum ai inregistrat pana la urma? chiar sunt curioasa, eu doar am auzit ca la soc. de distributie se intampla frecvent. Este complicat,cum se procedeaza?

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#14 Mesaj de neculail »

Ceao
Sunt convinsa ca ai aflat deja cum trebuie sa faci sau ai primit confirmarea, dar iti spun si eu ce am auzit cum fac unele societati in situatia asta. Inregistreaza suma ca un avans spre decontare acordat respectivului, se merge la notar cu el sa recunoasca acest imprumut si stabilirea scadentei(lor). Asta in cazul in care mai doriti sa rezolvati probl. pe cale "amiabila"facand exceptie de 61a.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#15 Mesaj de Doriana »

da e ok, merge pe 461, pe masura platii 5311, 61a ramane fapta e una, air reuperarea prejudiciului e alta, asta deja a inceput, mersi :wink:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Scrie răspuns