Situatie noua la salarii. Solicit ajutor.

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
nicolaescu112
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Campulung-Arges

Situatie noua la salarii. Solicit ajutor.

#1 Mesaj de nicolaescu112 »

Am un salariat angajat pe perioada nedeterminata cu 1/2 norma fara baza la firma mea, acesta fiind cu norma intreaga la alta firma.
La data de 15 aprilie salariatul isi inchide cartea de munca la firma unde avea norma intreaga si vine la firma mea cu baza si implicit cu norma intreaga de 8 ore.
Cum pot introduce asa ceva in saga?
Exclus sa fac incetarea salariatului la data de 16 aprilie si sa-l introduc din nou ca nou salariat cu data de angajare 16 aprilie si cu norma intreaga cu baza. In asemenea situatie salariatul ar aparea de 2 ori in toate declaratiile si asta ar fi o mare eroare.

PS: sugestia cu introducerea de 2 ori a venit din partea celor de la Saga dar este incorecta.

Propun revizuirea situatiei !!!! :idea: :idea: :idea:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nu văd o altă rezovare decât introducerea datei plecării salariatului - acolo unde este cu 1/2 normă şi reintroducerea lui ca nou intrat cu normă întreagă (un alt contract de muncă).
Pe de altă parte nu văd de ce nu ar fi corect să apară de 2 ori în declaraţie ţinând seama de faptul că în toate declaraţiile există diferenţiat tipul contractului de muncă - timp parţial/normă întreagă.
Poţi verifica corectitudinea unei astfel de situaţii generând cu programele specifice (CAS, Somaj, CASS) fişierele generate de Saga în astfel de situaţii dar nu cred că va da eroare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns