anulare din oficiu cod TVA

Mesaj
Autor
pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

anulare din oficiu cod TVA

#1 Mesaj de pelihacim25 »

Buna ziua,

Cu data de 01.02.2014 mi s-a anulat codul de TVA la o firma din cauza ca in 2 deconturi trimestriale de Tva (09.13 si 12.13) nu am avut nici achizitii si nici livrari.
Intrebarile mele sunt:
-ce se intampla cu TVA aferent achizitiilor din luna ianuarie, cand eram platitor de TVA?
-ce se intampla cu TVA neexigibil aferent facturilor neplatite pana la data deciziei?
-ce se intampla cu TVA de recuperat din perioada cand eram platitor de TVA?

Multumesc anticipat pentru ajutor,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: anulare din oficiu cod TVA

#2 Mesaj de tomac »

Pentru ianuarie 2014 depuneți decont.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: anulare din oficiu cod TVA

#3 Mesaj de pelihacim25 »

Daca deja figurez la ei ca neplatitor de TVA, mai pot depune decont de TVA in martie pentru luna ianuarie?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: anulare din oficiu cod TVA

#4 Mesaj de septimiuv »

neplatitor din 01.02
pentru ianuarie se depune pana pe 25.02

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: anulare din oficiu cod TVA

#5 Mesaj de pelihacim25 »

Decizia am primit-o in data de 03.03, nu am avut cum sa depun decontul de TVA ...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: anulare din oficiu cod TVA

#6 Mesaj de tomac »

Se poate depune oricând. Și peste un an. Doar că trebuie generat decont lunar nu trimestrial.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: anulare din oficiu cod TVA

#7 Mesaj de pelihacim25 »

Am sunat la asistenta contribuabili si ei mi-au spus ca trebuie sa depun 099 reactivare si apoi 096 pentru anulare, daca vreau sa nu mai fiu platitor de TVA, nu e suficient ca mi-au suspendat codul de TVA.
Ce se intampla cu TVA-ul de recuperat din perioada in care am fost platitor de TVA?

A avut cineva aceasta speta?

Poate sa-mi spuna si mie cum a rezolvat-o?

Multumesc frumos,

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: anulare din oficiu cod TVA

#8 Mesaj de roncovf »

In urma anularii inregistrarii de platitor TVA, ca urmare a neevidentierii in decontul de TVA de operatiuni taxabile timp de 6 luni (art. 153 alin.9 lit e) a ramas in soldul 4424 TVA de recuperat o anumita suma.

In luna urmatoare, ca urmare a ajustarii de TVA aferent stocurilor (Decont 307) si a facturilor emise in perioada cu anularea inregistrarii TVA (Decont 311), s-a inregistrat TVA care trebuie platit.

Se poate face compensarea TVA de recuperat la data anularii inregistrarii de TVA cu TVA datorata prin Decont 307 si Decont 311, sau sumele trebuie platite integral?

Se poate "utiliza" in vreun fel acest TVA de recuperat la data anularii inregistrarii de TVA, eventual cu sumele datorate dupa ce societatea se reinregistreaza ca platitor de TVA, peste 2 luni, sa zicem?

Altfel spus, cum se regleaza soldul TVA de recuperat?

Scrie răspuns