Pensionare salariat

Mesaj
Autor
petrescum313
Mesaje: 102
Membru din: Mie Feb 29, 2012 3:53 pm

Pensionare salariat

#1 Mesaj de petrescum313 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatorul caz: am un salariat care s-a pensionat pentru limita de varsta cu data de 25 martie. Am primit acum o adresa de la Casa de Judeteana de Pensii prin care am fost informati cu privire la decizia de pensionare a respectivului salariat. As dori sa stiu cum trebuie sa procedez, daca inceteaza contractul de munca sau poate merge in continuare in baza aceluiasi contract.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Pensionare salariat

#2 Mesaj de cernatv »

Nu merge in continuare. Contractul vechi inceteaza si se raporteaza incetarea in Revisal. Se poate face un nou CIM cu proaspatul pensionar.

petrescum313
Mesaje: 102
Membru din: Mie Feb 29, 2012 3:53 pm

Re: Pensionare salariat

#3 Mesaj de petrescum313 »

Si acum cu ce data il incetez, daca deja am depasit cu mult cea din decizie ?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Pensionare salariat

#4 Mesaj de cernatv »

Cu data pesionarii. E mai tarziu, dar acum ai primit decizia, nu?

petrescum313
Mesaje: 102
Membru din: Mie Feb 29, 2012 3:53 pm

Re: Pensionare salariat

#5 Mesaj de petrescum313 »

Data pensionarii este 25 martie iar decizia am primit-o azi. Din ce stiu eu incetarile se fac pentru ziua respectiva, nu cred ca mai merge facuta incetarea din urma. Exista un cadru legal pentrul cazul acesta?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Pensionare salariat

#6 Mesaj de cernatv »

Incetarea CIM, conform HG 500, se opereaza in Revisal (si se transmite) la data incetarii sau la data la care se ia cunostinta de evenimentul ce a dus la incetarea contractului.
Conform Codului Muncii, CIM-ul inceteaza de drept la data indeplinirii conditiilor de pensionare (varsta + stagiu cotizare), in cazul tau pe 25 martie. Doar la celelalte tipuri de pensii inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare.

petrescum313
Mesaje: 102
Membru din: Mie Feb 29, 2012 3:53 pm

Re: Pensionare salariat

#7 Mesaj de petrescum313 »

Problema este ca el a lucrat in tot acest timp, a fost pontat si platit pentru timpul efectiv lucrat.

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Pensionare salariat

#8 Mesaj de adrigela77 »

...ii faci incetarea cu data de azi si transmiti pe revisal tot azi,......azi poti sa ii faci un alt contract cu data inceperii activitatii din 16.05.2014 si dupa ce ai trimis incetarea (azi) ii transmit pe revisal si noul contract tot azi.....nu are nimica ,,,,, ca azi sau cand ai primit decizia daca zici ca alucrat in continuare....bafta....

Scrie răspuns