transfer de produse finite la magazinul propriu.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudorani439
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 09, 2008 12:00 am

transfer de produse finite la magazinul propriu.

#1 Mesaj de tudorani439 »

II rog pe cei poate ca au gasit solutia acum in 2014 sa mi spuneti cum realizati in program transferul de produse finite in magazinul propriu.
Teoretic inregistrarile sunt 371=345
371% 378
4428
descarcare 607=371
711=348 pentru diferentele de pret la produsele vandute ca marfuri.
Am incercat diferite variante inclusiv cu intrari pe un furnizor fictiv 482 pe minus la produse finite si intrari pe plus la marfuri dupa redefinirea tuturor posturilor dar nu iese realitatea.
Ca sa nu mai vorbim de sugestia de a inregistra la iesiri tot pe 482 care nu functioneaza pentru ca nu apare contul corespondent 345.
Sunt in incurcatura si am nevoie urgenta de ajutor pentru rezolvarea problemei.
multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Teoretic, niciodata nu o sa mai aveti nota 711=348 daca transferati produsele finite in marfuri prin nota 371=345.
Practic, de cand lucrez in SAGA (din 2009) exista solutia transferurilor produselor finite in marfuri.
Solutie:
Setati doua gestiuni. Una cantitativ-valorica in care realizati produsele finite si una global-valorica la pret de vanzare in care transferati produsele finite in marfuri.
Pentru a produce produse finite, definiti pentru fiecare produs finit retete in articole.
La productie, la pret prestabilit lasati valoarea zero iar la atentionarea programului (de doua ori) veti da YES. In acest moment veti avea nota contabila 345=711 cu costul materiilor prime pentru realizarea produsului finit.
Mergeti la Transferuri si la gestiunea predatoare alegeti gestiunea cantitativ-valorica, unde aveti produsele finite realizate. La gestiunea primitoare alegeti gestiunea global-valorica la pret de vanzare. In partea de jos a ecranului alegeti produsele finite care le transferati si le puneti pretul de vanzare cu amanuntul. In acest moment, SAGA genereaza notele 371=345, 371=378 si 371=4428. Puteti tipari si NIR-ul.
Dupa momentul inregistrarii vanzarii prin Iesiri prin contul 707, la validare Descarcare marfuri vandute (global-valoric) SAGA va genera notele de descarcare de gestiune cu ajutorul coeficientului k, si anume 607=371, 378=371 si 4428=371.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#3 Mesaj de tomac »

Folosiți ecranul de transferuri. E mai simplu. De asemenea, dacă transferați folosind client fictiv cu cont 482, la validare vă va face notă cu 345 chiar dacă în detalii apare 701.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#4 Mesaj de robut »

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine cu transferul produselor finite in magazinul propriu , caci m-am impotmolit.
Pana acum am lucrat cu client fictiv prin cont 482, insa vreau sa lucrez cu transferuri.
Societatea cumpara carcasa pe care o transeaza dupa care vinde piesele rezultate .
1- am deschis o gestiune pentru produse finite cantitativ-valorica si am definit fiecare produs in articole fara retetar caci nu stiu ce sa trec aici.
2- am deschis o gestiune pentru marfa global-valorica dar nu pot pune bifa la pret de vanzare
3- la productie eu puneam pretul prestabilit la fiecare produs finit iar in ecranul de jos puneam la ultima inregistrare carcasa , pentru a-mi descarca gestiunea de materii prime, insa acum daca repartizez carcasa in kg. rezultate pe fiecare produs finit ce fac cu pierderile de 2%-3% ce rezulta din transare, ca sa nu-mi ramana pe stoc?
4- la transferuri in ecranul de jos nu apare nimic la cod destinatie si la denumire articole destinatie, ce nu am facut bine?
Multumesc .

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#5 Mesaj de balteanuc692 »

Aceasta situatie e un pic diferita pentru ca avem o singura materie prima din care se realizeaza mai multe produse finite. Din aceasta cauza aceste produse finite nu pot avea retete.
La gestiunea global-valorica nu exista bifa pentru pret de vanzare, se considera automat ca e la pret de vanzare odata ce setam conturile 378 si 4428.
In ceea ce priveste ecranul Productie, trebuie sa lucrati cu pretul prestabilit pentru ca nu aveti ce descarca (se lasa gol jos la materii prime, doar la ultima linie se pune toata carcasa). In ceea ce priveste pretul prestabilit, eu am facut un tabel in excel care imi calculeaza calculatia costurilor in functie de pretul de vanzare cu amanuntul iar pretul prestabilit este pretul de vanzare cu amanuntul minus TVA. Particularitatea acestui tabel este ca imi calculeaza pretul prestabilit si in functie de cantitatea pieselor rezultate in sensul ca, niciodata nu vei scoate din doua carcase de porc aceleasi cantitati de pulpa de porc, sa zicem. Si asta pentru ca un porc e mai gras, altul mai slab, etc. (e tabel facut de mine pe care l-am prezentat la lucrarea de licenta si am luat 10 :mrgreen: ) pentru pierderi, faceti o linie separata la care pretul prestabilit va fi zero iar pretul de vanzare in Transferuri va fi tot zero.
In ecranul Transferuri, la gestiunea predatoare alegeti gestiunea cantitativ-valorica iar la cea primitoare pe cea global-valorica. Asa va vor aparea codurile si produsele finite care se vor transfera in gestiunea global-valorica iar la pretul de vanzare puneti pretul de vanzare cu amanuntul.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#6 Mesaj de robut »

Multumesc Balteanuc! (cred ca nu te numesti Constantin avand in vedere ca mi-ai raspuns asa de dimineata :wink:
Ieri inainte de a posta pe forum , am facut un test care coincide cu indicatiile date de tine in aceasta dimineata, mai putin pierderile pe care le-am inregistrat acum, dar la listarea nir-lui primesc mesajul " din cauza numerelor prea mari s-au pierdut date".
Ma poti ajuta si cu aceasta problema?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#7 Mesaj de balteanuc692 »

Nu ma numesc Constantin :lol:
Nu pot sa imi dau seama de ce apare acea atentionare, mai verificati sa fie completat totul corect.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#8 Mesaj de robut »

Multumesc, am sa verific.

munteanua753
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 29, 2014 6:33 pm

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#9 Mesaj de munteanua753 »

Buna ziua,

eu sunt administratorul unei carmangerii, nu contabilul. De curand folosim SAGA pentru a documenta activitatea de productie si desfacere a produselor noastre.

Avem 1 unitate de productie si mai multe magazine proprii. Toate gestiunile sunt setate ca fiind cantitativ-valorice.

In prezent, facem asa:
Marfa merge de la unitatea de productie la magazine: Transferam din gestiunea de produse finite in gestiunile magazinelor.
Marfa se vinde din magazine: Avem creati clienti fictivi cu denumirile magazinelor. Emitem facturi zilnice cu marfa care s-a vandut.

Din solutia propusa de utilizatorul balteanuc692 rezulta sa setez gestiunea magazinul ca si global-valorica.

Inrebare: Nu pot sa o pastrez cantitativ-valorica? Noi nu facem receptii la magazine - gestiunea o tinem centralizat la unitatea de productie pentru toate magazinele.

Acum imi apare contul 701 in dreptul prodselor finite iesite pe baza de factura catre clientii fictivi aferenti magazinelor. Este corect cum facem?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#10 Mesaj de septimiuv »

lasa programul asa cum e setat
nu e necesar sa schimbi evidenta

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#11 Mesaj de tomac »

Da, este corect cum procedați. Faptul că e contul 701 în anul 2015 nu e ok, dar se poate rezolva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#12 Mesaj de mandeala464 »

Transfer produse finite in magazin propriu:
Sa aveti 2 gestiuni : productie si magazin.
Obtinere : prin ecranul de productie
Transformare produs finit in marfa( in aceeasi gestiune de productie): prin ecranul de transfer .
Iesire marfa catre magazin( se creeaza pe contul 482- nume transfer marfa )si se face aviz de iesire marfa din ecranul iesiri( TVA sa fie 0)
Intrare marfa in magazin ( tot pe cont 482 ) prin ecranul de Intrari ( Tva sa fie tot zero)
Acum aveti marfa in magazin si o vindeti ( verificati TVA sa fie 24 %).
La sfarsitul lunii verificati daca sold cont 482 este 0.( asa trebuie sa fie).

In acest fel lucrati cu programul si va face el toate inregistrarile ( dar totusi verificati si notele facute).

Sper ca m-am facut inteleasa.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#13 Mesaj de balazse »

Pentru MandealA464
Nu mai este nevoie de utilizarea meniului "iesiri"/"intrari", ci doar de meniul "transferuri", deoarece din start se poate selecta gestiunea "magazin". Daca la articolul de marfa este completat pretul de vanzare cu pretul utilizat in magazin si notele se vor genera corect.

munteanua753
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 29, 2014 6:33 pm

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#14 Mesaj de munteanua753 »

Va multumesc pentru raspunsuri!

Eu am definite toate produsele produse de noi ca articole de tip "Produs finit", nu ca "Marfa". Ar trebui sa dublez toate aceste articole (si sa le definesc ca marfa) ca sa le interpreteze ca marfa? Acum nu ma mai lasa sa schimb tipul lor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#15 Mesaj de balazse »

Unde sa iti permita modficiare tipului?
Daca vrei sa lucrezi cantitativ-valoric si sa transferi de la produse finite la marfa atunci trebuie sa creezi articole noi (la creare sa nu uiti sa faci diferentire intre cele doua, adica sa adaugi ceva in pluc la denumire, ex: "_", "~", "^").

Scrie răspuns