casa de marcat Aclas

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
indrea
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 07, 2015 4:51 pm

casa de marcat Aclas

#1 Mesaj de indrea »

Buna. Am si eu rugamintea de a primi un sfat/ajutor. Am incercat sa leg o casa de marcat direct la Saga pentru a tipari bonurile fiscale. Am primit un driver de la furnizorul casei de marcat ( e vorba de o casa de marcat Aclas ) a fost instalat, am setat in saga/administrare la casa de marcat Aclasprinter, am dat la tiparire bon / configurare Cale de interfata: fisierul unde mi s-a instalat driverul pt casa. DAR nu misca deloc. imi scrie doar "bonul a fost tiparit doriti sa il tipariti inca odata" intru din nou verific configurarile dau ok, tiparire si nimic.
daca puteti sa imi spuneti care ar fi problema, multumesc anticipat.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: casa de marcat Aclas

#2 Mesaj de septimiuv »

Ce înseamnă "fișierul unde s-a instalat" ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: casa de marcat Aclas

#3 Mesaj de herganiec »

ati dat un test de tiparire din programul casei de marcat ? se tipareste de acolo? daca nu se tipareste inseamna ca nu ati instalat casa de marcat cu trebuie la calculator.
Daca va funciona tiparirea din programul casei de marcat, atunci va tipari si din Saga automat(asa cum ati precizat cu setarile).
Rezolvati problema dintre interfata casei de marcat cu calculatorul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

indrea
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 07, 2015 4:51 pm

Re: casa de marcat Aclas

#4 Mesaj de indrea »

@ septimiuv era vorba de directorul unde s-a instalat
@ herganiec tipareste doar raport X si Z, bonul nu mi-l scoate nicicum

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: casa de marcat Aclas

#5 Mesaj de herganiec »

nu ati instalat bine driverul casei de marcat pe calculator (inclusiv cu cablul dintre casa si PC).
chemati pe cineva de la service case de marcat sa va faca instalarea si cablul ok.
Apoi seva putea lista si din Saga.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns