documente de insotire

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

documente de insotire

#1 Mesaj de todaz »

Buna ziua.
Suntem o firma de prestari servicii deratizare, dezinsectie, dezinfectie.Agentii care se duc cu masina firmei pentru prestarea serviciilor au nevoie de acte insotitoare pentru produsele folosite la client?

Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: documente de insotire

#2 Mesaj de herganiec »

nu. predarea si consumul e doar intre firma si angajat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: documente de insotire

#3 Mesaj de todaz »

Eu asa am inteles ca trebuie sa fac aviz de insotire si pe parcurs la fiecare client se face bon consum.ca sa coincida marfa din masina.Oare asa se procedeaza?

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: documente de insotire

#4 Mesaj de todaz »

Si asta trebuie facut zilnic.Si cum preiau seara marfa inapoi?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: documente de insotire

#5 Mesaj de herganiec »

pai sunt materiale consumabile, nu marfa.
Prestati servicii si folositi aceste materiale consumabile.

de la firma(magazie) le descarcati- le predati(le incarcati pe fiecare angajat ca un fel de gestiune) , ei fac bon de consum ailnic cu ce au consumat si la ce adresa, iar materialele ramase sunt in gestiunea lor pana la consum sau pana la predare inapoi in magazie la sf de luna pt inventar (sau depinde cum v-ati organizat).
Nu trebuie predate zilnic.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: documente de insotire

#6 Mesaj de todaz »

Multumesc frumos pentru raspuns!

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: documente de insotire

#7 Mesaj de todaz »

Bonul de consum trebuie contabilizat?Separat cum aduce soferul?Sau pot sa fac eu bon de consum centralizat odata pe luna sa zicem?Pe care il listez?
Produsele din aviz trebuiesc introduse si in contabilitate?Trebuie sa scot produsele din gestiune?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: documente de insotire

#8 Mesaj de herganiec »

bonurile de consum, normal trebuie introduse pe fiecare angajat in parte (ca e un fel de subgestiune) ca sa se scada cu materialele si sa stiti din program cat mai are in stoc fiecare dupa fiecare intrare sau iesire efectuata de respectivul.
asa pot fii si urmariti mai bine, se pot face inventare la angajat prin sondaj saptamanal, oamenii sunt mai constienti cand sunt controlati si mai raspunzatori.
Asa lucram la o firma de cablu cu o magazie si 30 angajati fiecare cu gestiunea lui. si e ok.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: documente de insotire

#9 Mesaj de todaz »

Multumesc

Scrie răspuns