benzinarie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
barbierug110
Mesaje: 86
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

benzinarie

#1 Mesaj de barbierug110 »

Buna seara.
Problema este legata de o pompa de combustibil. Firma vinde doar pe baza de factura la 7 sau 14 zile, bonurile pe care clientii le iau din pompa nu sunt fiscale. Are doar un tip de combustibil, am facut gestiune de marfa cu adaos, dar nu stiu ce varianta de descarcare ar fi mai corecta pentru ca am auzit mai multe pareri si nici una nu m-a elucidat deplin. Din cauza modificarilor frecvente de pret, la sfarsitul lunii este diferenta intre 371 si stoc. Ce ma sfatuiti sa fac?
Mersi anticipat

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: benzinarie

#2 Mesaj de herganiec »

global valoric.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

barbierug110
Mesaje: 86
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: benzinarie

#3 Mesaj de barbierug110 »

pai asta n-ar insemna sa fac descarcarea manual? si totodata sa nu stiu si stocul cantitativ?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: benzinarie

#4 Mesaj de eugen01 »

1.Indiferent daca folosim evidenta Cantitativ Valorica sau Global Valorica, programul face descarcarea automat la Inchidere Luna, conform datelor introduse de noi.Descarcarea manuala este o facilitate oferita de Saga dar...nerecomandata (explicatii gasim in Tutorial);
2.Pentru a avea informatii "la minut" despre cantitatile stocate musai sa alegem evidenta Cantitativ Valorica (Pret Achizitie).Evidenta Global Valorica, dupa cum ii spune si numele, ne ofera informatii despre valoarea (la pret de vanzare!) a stocurilor/marfurilor.In afara de deosebirile de evaluare/inregistrare a stocurilor la intrare, specifice fiecarei metode, avem deosebiri si la evaluarea la Iesire.La CV descarcarea se face in functie de numarul de buc inmultit cu PA (pretul de vanzare neavand relevanta pentru descarcare) la GV descarcarea facandu-se pe baza celebrului K (pretul de vanzare avand relevanta, fiind pretul de inregistrare in evidenta).In cazul GV, orice modificare de pret, trebuie aplicata prin Proces Verbal Schimbare Pret.O alta modalitate (pentru a scapa de hartzogaraia PVSP) este sa evidentiem discount-ul acordat.In cazul GV partea cantitativa se poate afla numai prin Inventar...la fata locului;
3.Un hibrid ar fi sa tinem evidenta Cantitativ Valoric la pret de vanzare, astfel vom avea o combinatie de avantaje si dezavantaje.Adica tot va trebui sa facem PVSP.
Vom avea grija sa bifam "La pret de vanzare" in ecranul gestiuni pentru Magazin, iar pentru ca suntem obligati de legislatie pentru vanzarea cu amanuntul sa editam Raport de Gestiune, in ecranul de situatii listari>Situatii stocuri, pentru gestiunea CV folosita la vanzarea cu amanuntul vom bifa "La pret de vanzare" (dreapta sus) si "Tipareste sume finale" (stanga jos).
Concluzie:
Mai adaugati o societate intitulata Ciorna srl sau Probe srl...faceti niste probe.Altfel, sunt de aceeasi parere cu Herganiec.

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: benzinarie

#5 Mesaj de berard »

Am gestiune cu evidenta global valorica,cu marfa en-gross.Se infiinteaza o alta gestiune cu vanzare cu amanuntul,evidenta se va tine la pret de vanzare deci global valorica.Transferul nu se poate face DELA gestiune en-gross decat daca evidenta este cantitativ valorica.
Cum as putea sa fac transfer de marfa dela o gestiune la alta?
Pot sa schimb evidenta gestiunii din global valorica in cantitativ valorica? Multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: benzinarie

#6 Mesaj de herganiec »

citit si cautati aici
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 82#p164067

subiectele s-au mai discutat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns