CONTRACT DE MUNCA- deplasare in ITALIA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

CONTRACT DE MUNCA- deplasare in ITALIA

#1 Mesaj de velescuo239 »

ce trebuie sa contina specific un contract de munca a unui muncitor angajat la o firma in Romania si care pleaca in Italia in baza ordinului de deplasare pe perioade sub o luna pentru efectuarea unor lucrari in constructii?...el nu este detasat acolo

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CONTRACT DE MUNCA- deplasare in ITALIA

#2 Mesaj de paturcai »

Codul Muncii (2015):
Art. 17
........
(3) Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puţin următoarele elemente:
a) identitatea părţilor;
b) locul de muncă sau, în lipsa unui loc de muncă fix, posibilitatea ca salariatul să muncească în diverse locuri;
c) sediul sau, după caz, domiciliul angajatorului;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării ocupaţiilor din România sau altor acte normative, precum şi fişa postului, cu specificarea atribuţiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmează să îşi producă efectele;
h) în cazul unui contract de muncă pe durată determinată sau al unui contract de muncă temporară, durata acestora;
i) durata concediului de odihnă la care salariatul are dreptul;
j) condiţiile de acordare a preavizului de către părţile contractante şi durata acestuia;
k) salariul de bază, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum şi periodicitatea plăţii salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normală a muncii, exprimată în ore/zi şi ore/săptămână;
m) indicarea contractului colectiv de muncă ce reglementează condiţiile de muncă ale salariatului;
n) durata perioadei de probă.
...........

Art. 18
(1) În cazul în care persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, urmează să îşi desfăşoare activitatea în străinătate, angajatorul are obligaţia de a-i comunica în timp util, înainte de plecare, informaţiile prevăzute la art. 17 alin. (3) , precum şi informaţii referitoare la:
a) durata perioadei de muncă ce urmează să fie prestată în străinătate;
b) moneda în care vor fi plătite drepturile salariale, precum şi modalităţile de plată;
c) prestaţiile în bani şi/sau în natură aferente desfăşurării activităţii în străinătate;
d) condiţiile de climă;
e) reglementările principale din legislaţia muncii din acea ţară;
f) obiceiurile locului a căror nerespectare i-ar pune în pericol viaţa, libertatea sau siguranţa personală;
g) condiţiile de repatriere a lucrătorului, după caz.
(2) Informaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) , b) şi c) trebuie să se regăsească şi în conţinutul contractului individual de muncă.
(3) Dispoziţiile alin. (1) se completează prin legi speciale care reglementează condiţiile specifice de muncă în străinătate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: CONTRACT DE MUNCA- deplasare in ITALIA

#3 Mesaj de mandeala464 »

Pe langa prevederile citate, eu stiu ca paentru a presta munca pe teritoriul UE persoana respectiva trebuie sa aiba asupra sa formularul A1, care este fostul E101.
Acesta se obtine pe baza unor documente depuse si care in esenta confirma faptul ca persoanei i se platesc contributii sociale in tara. Cautati pe net si gasiti toate datele despre A1.

velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: CONTRACT DE MUNCA- deplasare in ITALIA

#4 Mesaj de velescuo239 »

Formularul A1 se acorda pentru salariatii detasati in strainatate(cazul meu e cu ordin de deplasare)........ pt.firme mari cu multi angajati, dupa cativa ani de activitate etc...nu stau de vorba cu o firma nou infiintata cu 3-4 muncitori....la inceput de drum

Scrie răspuns