Factura data inapoi din anul 2013

Mesaj
Autor
bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Factura data inapoi din anul 2013

#1 Mesaj de bujenitac942 »

Am efectuat prestari servicii de transport auto in anul 2013 am inregistrat fact pe venituri si am platit TVA.Clientul meu nu a inregistrat-o in contabilitate , nu a vrut sa incheie contract cu mine si nu l-am putut da in judecata. La sf de an am trimis extrase de cont de confirmare dar nu mi-a inapoiat nici unul.Dupa un an de zile stiam ca nu imi da banii am inreg pe clienti incerti. Ieri data de 31.03.2015 directorul mi-a dat fact ex nr.1 inapoi. Cum pot sa fac in contabilitatea mea, macar sa-mi recalculez imp pe venit si TVA-ul?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#2 Mesaj de paturcai »

Inregistrati factura (de stornare) folosind in loc de contul de venit (704 pe care l-ati folosit inital) contul pentru erori contabile din anii precedenti (1174).
Scrieti de mana o explicatie: aceasta factura s-a emis eronat (desi nu este asa), factura pe care clientul a refuzat sa o recunoasca si nici nu a inregistrat-o in contabilitate.
In SAGA treceti in primele doua coloane (data si data scadenta) data la care inregistrati factura in contabilitate (exemplu: 01.03.2015), la ultima coloana (DATA DOCUMENT veti trece data la care a fost initial factura emisa in anul 2013).
SAGA va face rectificarile in decontul de TVA si va duce corect sumele acolo.
Inchideti soldul contului 1174 pana la finalizarea exercitiului curent.
Faceti rectificativa la declaratia 100 aferenta perioadei in care a fost emisa factura si modificati impozitul pe venit declarat la acea perioada (declaratia 710 rectifica sumele declarate eronat cu D100)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#3 Mesaj de bujenitac942 »

Adica sa tai o alta factura in rosu si folosesc contul 1174? Unde inregistrez fact.la iesiri, nu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#4 Mesaj de herganiec »

pai normal unde ati emis-o la iesiri acolo si stornati..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#5 Mesaj de pinteae »

Eu te sfatuiesc sa nu o stornezi.
Argumentul meu consta in faptul ca serviciile nu se storneaza. Odata serviciul prestat, el trebuie sa fie facturat. Daca se poate demonstra ca serviciul nu a fost prestat (in speta, transportul), atunci se face un referat de anulare a facturii.
Dar atentie, in cazul tau, exista foaie de parcurs.
Daca nu vei putea anula factura, atunci vei prelua toata valoarea la pierderi din creante, dar nedeductibile fiscal.

bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#6 Mesaj de bujenitac942 »

Dupa un an de la inreg fact.respectiv 30.09.2014 am inreg clienti incerti astfel:
4118=4111=3720 lei
6814=491 =3720 lei
Pe baza fact. data inapoi ex.1 ar trebui sa sting inreg respective, dar as vrea macar TVA-ul sa-l reglez ca este o suma mai mare, nu mai zic de impozit pe venit .
Va multumesc la toti pentru sfaturi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#7 Mesaj de tomac »

Nu aveți argumente credibile pentru ceea ce vreți să faceți. Dacă aveți CMR confirmat sau o foaie de parcurs, dacă aveți o comandă de transport, e greu de crezut după un an că serviciul nu s-a prestat. Refuzul în cazul neexecutării serviciului trebuia exprimat atunci, pe loc, nu la un an. Neînregistrarea facturii nu e un refuz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#8 Mesaj de bujenitac942 »

Toate documentele bonuri de transport in dublu exemplar au ramas pentru confirmare la ei si nu au vrut sa-mi mai restituie nici un document , deci directorul a tinut fact. la el timp de 2 ani de zile fara sa o predea la contabilitate. Degeaba am trimis extrase de cont ptr.confirmare client caci ei nu mi-au trimis nimic, cum vine asta am prestat si servicii de transport am platit si la stat pe ceva se nu o sa incasez niciodata. Trebuie sa existe o solutie, sunt pagubita de 2 ori , iar ei nu au nici o treaba, nu ia nimeni la intrebari ptr.neraportare in dec.394 , caci eu am raportat-o.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#9 Mesaj de tomac »

Atunci, dacă nu aveți documente ce confirmă efectuarea cursei și dacă transportul nu e confirmat de nimeni, în baza a ce ați facturat? Doar a comenzii? Nu e ok.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#10 Mesaj de bujenitac942 »

Am avut documente date la confirmat si trebuia sa tai factura pe o suma mare, dar a zis ca-mi deconteaza numi jumatate din suma , au fost neintelegeri intre noi de asta nu mi-a mai dat documentele mele confirmate.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#11 Mesaj de paturcai »

Faceti ce v-am scris mai sus (faceti factura de stornare la iesiri) si in plus asa cum spune PintaE faceti un referat in care sa explicati ca s-a emis eronat acea factura.
Vorba lui TomaC: s-a emis o factura numai pe baza comenzii iar sefii firmelor nu s-au inteles intre ei.
Faceti cele ce am scris plus acel referat explicativ.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#12 Mesaj de bujenitac942 »

Am incercat sa introduc la iesiri fact de stornare dar nu se valideaza , imi spune sa apas butonul de reglare stornare , din cauza ca 4111 este inchis prin 4118 , am spus mai sus ca dupa un an am inregistrat-o in clienti incerti, uitati-va un pic mai sus si la inreg. pe care le-am facut. Va rog sa ma ajutati ce pot sa fac?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#13 Mesaj de balazse »

Nu cred ca iti apare mesajul de la 4118, ci de la faptul ca este cu TVA la incasare si inainte de a valida trebuie sa asociezi cu o factura de minus sau scoti bifa de la "TVAi".
Sincer sa fiu eu ti-as sugera sa deschizi un 4111.99999 si un 4118.99999 unde sa inregistrezi clientii incerti, altfel daca va fi sa incasezi va trebui sa inregistrezi separat incasarea, precum o sa ai doua fise separat, dupa care te vei incurca si poti sa explici clientului sau altui tert de ce ai doua fise.

bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#14 Mesaj de bujenitac942 »

Am inreg fact in rosu dar mi-a ramas clientul cu minus cum il sting, caci eu am inreg pe iesiri dar nu-l am in 4111, dar dec rectificativa 394 o fac la acea perioada manual, caci nu apare din program, ai fac rectificativa si la dec 100?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura data inapoi din anul 2013

#15 Mesaj de balazse »

Daca descrii mai exact ce ai facut sa inteleg si eu (scuze uneori inteleg mai greu) poate reusesc sa iti raspund.

Scrie răspuns