casele de marcat conditii

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: casele de marcat conditii

#16 Mesaj de herganiec »

...si "sting" diferenta de factura cu bonul fiscal respectiv, iar din raportul Z trebuie sa-l scad la sf de zi?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: casele de marcat conditii

#17 Mesaj de apetrem »

herganiec scrie:cum tiparesc bonul fiscal de incasare din program?
Nu exista notiunea de "bon fiscal de incasare". Raspunsul l-a postat Tomac mai sus:
Pentru cazurile de încasare ulterioară, singura soluție este achitarea prin virament sau depunere directă în cont bancar.
Emiterea unui alt bon ar insemna dublarea vanzarilor, iar neemiterea, ar insemna amenda.
Marian Apetre

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: casele de marcat conditii

#18 Mesaj de herganiec »

am incercat sa inteleg cum operez in Saga cu casa de marcat conectata(ca printer fiscal), o factura pentru un client persoana juridica care imi achita partial din valoarea facturii si restul peste 2 zile.
-emit factura(de 800lei) din Saga pt client, apoi fac incasarea tot de la iesiri de 500lei, tiparesc factura la imprimanta si bonul fiscal din program pe casa de marcat de 500lei. Corect?
clientul meu are 300lei ramas de achitat
vine peste 2 zile cu 300lei, primesc banii si cum operez in Saga sa achit factura?

atentie! casa de marcat e folosita doar ca printer fiscal deci nu o folosesc ca atare.

Poate cineva sa detalieze exact cum se face ?

PS Eu cred ce spune fiecare dar explicati concret cum ati proceda pt cazul de mai sus.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: casele de marcat conditii

#19 Mesaj de tomac »

Singura soluție este asta:
- emiți factură
- emiți bon pe întreaga valoare a facturii, dar la încasare vei trece la numerar 500 lei și 300 lei la alte modalități de încasate (credit de exemplu) și listezi bonul. Așa numerar se va înregistra doar 500 lei.
Plata diferenței de 300 lei se va face obligatoriu prin virament.
Modalitățile de încasare - numerar, card, tichete, credit, etc, trebuie să fie deja programate în casă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: casele de marcat conditii

#20 Mesaj de herganiec »

naşpa rău... :(
clientul PJ vine cu cash şi a doua oară să plătească, şi eu nu pot să-l încasez decât prin virament.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: casele de marcat conditii

#21 Mesaj de ferenta »

În aceste condiţii, nu pot decât să spun...săracele bănci!Cum s-au pomenit peste noapte cu surse de venit, din obligaţia altora de a cheltui musai prin intermediul lor! :mrgreen:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: casele de marcat conditii

#22 Mesaj de zahariad111 »

Suntem unitate de tip catering cu clienti in pondere de 90% persoane fizice,pentru care emitem fara discutie bon fiscal iar daca clientul doreste factura fiscala. Insa, in momentul de fata avem in derulare cateva contracte cu PJ cu care pana acum procedam in felul urmator:se livrau meniuri pe baza de nota comada iar la sfarsitul saptamanii emiteam factura+chitanta pentru cele 7 zile de livrare masa cf notelor de comanda.
In momentul de fata cum ar trebui sa procedam? Sa emitem BF cu modalitate de plata OP in fiecare zi de livrare + factura? iar plata obligatoriu sa fie facuta prin banca? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: casele de marcat conditii

#23 Mesaj de tomac »

Puteți și să emiteți doar factură, fără bon fiscal, dar încasarea acelei facturi să fie efectuată exclusiv prin virament bancar
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: casele de marcat conditii

#24 Mesaj de tobosv790 »

Prin magazin vând si la persoane fizice si juridice. Pentru PJ emit si facturi. In raportul Z îmi apar total vânzări indiferent către cine. Dar facturile trebuie sa le declar prin declarația 394. Cum sa procedez practic? Iau la puricat rola martor a casei de marcat in fiecare zi?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: casele de marcat conditii

#25 Mesaj de balazse »

Pentru TobosV790
Daca facturile au fost incsate cu bon fiscal, deci apare in Z, atunci la introducerea in program vei introduce facturile, iar la sfarsit Z-ul din care scazi valoare facturilor.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: casele de marcat conditii

#26 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc. E foarte laborios dar nu am incotro.

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: casele de marcat conditii

#27 Mesaj de zahariad111 »

Multumesc pentru raspuns
Daca am inteles corect,emitem factura ori de cate ori livram meniurilor pe zi catre PJ si incasam numai prin banca.
Inca o nelamurire, daca pentru anumite PJ cu care avem contract sau nu, ne intelegem sa vindem la un pret mai mic decat PV al produselor noastre, pe factura trebuie evidentiate distinct produsele + discountul aferent acestora? Este in regula asa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: casele de marcat conditii

#28 Mesaj de tomac »

În oricare din cazuri puteți factura și odată pe lună - dar faceți aviz pentru fiecare livrare. Sau emiteți factură la fiecare livrare. Ce este important este să încasați exclusiv prin virament.
Reducerea poate fi acordată fie la fiecare livrare, fie la finele lunii pentru totalul lunii respective, pe factură distinctă. Este la latitudinea dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: casele de marcat conditii

#29 Mesaj de balazse »

Dar se poate vinde si la un pret mai mic decat cea din magazine (fara a utiliza un discount pe factura), nu?

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: casele de marcat conditii

#30 Mesaj de zahariad111 »

Multumesc

Scrie răspuns