Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11909
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#46 Mesaj de septimiuv »

Alegi tip 001. În coloana nedeductibil alegi N50.

iliovicid980
Mesaje: 55
Membru din: Vin Apr 17, 2015 8:04 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#47 Mesaj de iliovicid980 »

Multumesc mult ptr. raspunsuri! :)
Acum e clar ptr. bonurile de benzina, dar as intreba in ce situatie se alege "Cheltuieli deductibile plafonat"?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#48 Mesaj de balazse »

In acele cazuri folosesti "Cheltuieli deductibile plafonat" cand doar manual poti calcula deductibilitatea cheltuielii.
Ex: ai o taxa care il introduci la casa/banca, dar care se refera tot la auto, doar ca la casa/banca nu ai optiunea "N50", iar acolo vei utiliza un cod separat, iar la inchidere de an vei trece manual partea de deductibil din total cheltuieli.

tudoroiui
Mesaje: 4
Membru din: Lun Noi 17, 2014 6:13 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#49 Mesaj de tudoroiui »

"Alegi tip 001. În coloana nedeductibil alegi N50."

Intrebare: in registrul de incasari si plati trebuie sa apara platita jumate din suma.....cum operez ca sa nu ramana in sold jumate din suma?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#50 Mesaj de balazse »

Cum adica sa apara in RJIP doar jumatate? Acolo trebuie sa apara toata suma, faptul ca doar jumatate va fi deductibil asta este altceva si se va declara astfel prin D.200, precum va exista acel registru de evidenta fiscala care momentan inca nu a fost publicat.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#51 Mesaj de promovest96 »

balazse scrie:In acele cazuri folosesti "Cheltuieli deductibile plafonat" cand doar manual poti calcula deductibilitatea cheltuielii.
Ex: ai o taxa care il introduci la casa/banca, dar care se refera tot la auto, doar ca la casa/banca nu ai optiunea "N50", iar acolo vei utiliza un cod separat, iar la inchidere de an vei trece manual partea de deductibil din total cheltuieli.

Buna

Legat de dedcutibilitatea cheltuielii de cotizatie fixa+variabila (cea platita la CECCAR anual), am creat si eu tipul 009 ca si cheltuiala deducitbila plafonat ai am introdus toata suma platita pe acest cod.
Dar, daca tot o calculez eu manual, din pix, la final de an, nu e tot una ca intru si imi defalc aceasta suma direct in meniul CASA, partea deductibila o pun pe codul 001 si cea nedeductibila pe codul 006?


Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#52 Mesaj de balazse »

Totusi acea taxa de ce ar fi partial nedeductibil?
Cel mai bine este sa creezi un nou cod ca sa ai o evidenta clara, iar optiunea de deductibil partial te ajuta sa nu mai faci diverse inregistrari in plus, ci doar la inchidere de an treci suma nedeductibila si atat (dar daca doresti poti sa faci inregistrari separate :wink: ).

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#53 Mesaj de promovest96 »

balazse scrie:Totusi acea taxa de ce ar fi partial nedeductibil?
Preluat din Codul fiscal ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat: m) cotizaţii plătite la asociaţiile profesionale în limita a 2% din baza de calcul determinată conform alin. (6)
ALINIATUL 6: baza de calcul se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizaţiile plătite la asociaţiile profesionale.

Sunt 2% deductibile doar :(

Da, pot face si asa si asa...eu intram la final de an pe aceasta plata si o defalcam direct in CASA in o parte deductibila si una nedeductibila. Ma gandeam ca e o formula prin care, daca imi creez la TIP: dedutibil partial, imi caluleaza SAGA singura, dar daca in ambele cazuri se face manual...se pare ca e tot una...

Merci!

tudorached361
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 11:22 am

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#54 Mesaj de tudorached361 »

Buna, din cate stiu eu cotizatia fixa+variabila platita catre CECCAR se incadreaza la art. 48, lit. n) cheltuielile reprezentând contribuţiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizaţiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat.

CECCAR este organizatie profesionala, nu asoctiatie profesionala.

Daca nu stiu eu bine, rog, scrieti-mi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#55 Mesaj de tomac »

Ba știți bine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#56 Mesaj de promovest96 »

Nu am stiut eu bine, m-am corectat , multumesc! :D

radulescur113
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 09, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#57 Mesaj de radulescur113 »

Daca bonul de combustibil se inregistreaza pe 001 ch ded cu N50, e corect ca in RJIP sa apara toata valoarea bonului ca si chelt deductibila?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#58 Mesaj de balazse »

RIJP reprezinta evidenta contabila, evidenta fiscala este total altceva.
In RJIP iti apar si cheltuielile nedeductibile cum ar fi achizitii de imobilizari, etc.

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#59 Mesaj de subhiv »

Buna seara, am si eu o intrebare, daca un medic participa la cursuri (nu sunt obligatorii, dar sunt pentru dezvoltare) in strainatate, plateste curs, bilet de avion, cazare . cum trebuie sa le tratez ? Parca nu se incadreaza la niciuna din:
o) cotizații plătite la asociațiile profesionale în limita a 4.000 € anual;
p) cheltuielile reprezentând contribuțiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#60 Mesaj de tomac »

Ca o cheltuială directă. Asta nu e cotizație. E un serviciu pe care i-l prestează cineva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns