Poprire de la ANAF din EROARE!!

Mesaj
Autor
promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Poprire de la ANAF din EROARE!!

#1 Mesaj de promovest96 »

Buna, dragi colegi, am nevoie de ajutor, de un sfat mai exact

Anul trecut am avut un PFA pe care am obtinut venituri timp de 2 luni dupa care la sf de an l-am inchis, nu mai avera rost sa il tin, era cu impunere la real pt ca am si un pfa pe profesie contabila.

Fiind si angajata, acum primesc de la firma o poprire pe numele meu pe veniturile salariale .
Confruntata fiind de ceva vreme cu incompetenta lucratorilor de la anaf, trimit pe cineva sa achite suma care apare pe poprire, asta desi anul acesta am fost de 2 ori la ei sa ma milogeasc dupa decizia de impunere pe 2015 de la profesia contabila si mereu am intrebat daca cealalt pfa e ok, e pe zero, ele ziceau ca da, ba si insist sa primesc o hartie ca datoria este zero...

Si acum, cadoul acesta de Pasti. Deci explicatia: tanti de la ghiseu s-a gandit ea, ca, no, ce conteaza ca e inchis pfa-ul din 2014, nu ai vrea tu sa ne platesti si in 2015 pentru nimica? Si pentru asta, nu primesc nicio decizie, nicio somatie pe posta, nimic, nimic, dar trimit direct poprirea la banca si angajator...

Azi nu pot ajunge nicicum acolo dar maine dimineata merg, desi ele au zis sa vin dupa Pasti...ca doar maine o sa fie mai nimeni pe acolo, ca doar e vineri, e si vinerea mare..si oricum nu au ele prea mare chef in nicio zi a saptamanii.

Eu vreau sa depun o contestatie la registratura, ce altceva mai pot face? Incompetenta asta crasa si infatuarea si miserupismul tantilor de la ghiseu ma scoate din sarite, nu alta. Auzi la ele, sa vin dupa Pasti!!! Vai ce o sa le mai auda urechile maine.

S-a mai lovit cineva de asa ceva, ce ati facut, vi s-a ridicat pe loc poprirea de pe contul bancar?


Multumesc!
Ultima oară modificat Sâm Apr 11, 2015 12:29 pm de către promovest96, modificat 1 dată în total.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Poprire de la ANAF din EROARE!!

#2 Mesaj de ferenta »

Părerea mea: lăsaţi supărarea la o parte, cel puţin până după Paşte :P , apoi mergeţi acolo pregătită cu toate documentele privind închiderea pfa-ului şi vedeţi exact despre ce este vorba!Să aveţi şi dovada plăţii la dvs., dacă spuneţi că aţi achitat şi sigur o să vă ridice poprirea! Multă baftă şi...răbdare!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Poprire de la ANAF din EROARE!!

#3 Mesaj de promovest96 »

Multumsc de sfaturi..m-am calmat si am rezolvat :lol:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Poprire de la ANAF din EROARE!!

#4 Mesaj de ferenta »

Mă şi tem să întreb cum aţi rezolvat! :lol:
Când aveţi timp şi chef, poate ne împărtăşiţi şi nouă!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Poprire de la ANAF din EROARE!!

#5 Mesaj de promovest96 »

Buna dimineata!
Pe cat am fost de turata cand am aflat, pe atat de mult a trebuit sa ma inham cu rabdare cand m-am dus acolo. Vineri inainte de Pasti cam batea vantul pe la ghisee.. dar m-am dus la popriri cu actele si am demonstrat ca am sume achitate in plus si acum inca una platita cu 1 zi inainte (am trimis pe cineva sa vada ce e cu suma dar prima data a platit si apoi s-a dus la ghiseu sa vada ce e cu suma, aici a fost greseala mea ca nu l-am instruit bine). In jumatate de ora am primit 3 sistari de poprire, una catre banca, una catre angajator si una catre mine. Bine-nteles ca eu ma plimb cu ea la banca sa rezolv...pe timpul meu, banii mei...Am intrebat cum/cand vad sumele achitate in plus in extras si au zis ca le ia 1 saptamana sa faca referat si sa scoata o sitiatie finala corectata. Ma duc lunea care vine sa vad extrasul la zi...
Si da, e greseala lor. Dar nu am auzit un "ma scuzati ca s-a ivit aceasta situatie", ceva, acolo, ca v-am pus pe drumuri ,cheltuieli suplimentare, timp pierdut, nimic, nimic. Am intrebat daca pot solicita compensarea sumei patite in plus pe acest pfa inchis cu platile de impozit/cass de la pfa contab...ei au spus ca se pot compensa.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Poprire de la ANAF din EROARE!!

#6 Mesaj de ferenta »

Totul e bine, când se termină cu bine! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Poprire de la ANAF din EROARE!!

#7 Mesaj de promovest96 »

Inca nu s-a terminat...tot nu e reconciliata situatia ca nu au avut timp 1 saptamana sa faca un nenorocot de referat :lol:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Poprire de la ANAF din EROARE!!

#8 Mesaj de ferenta »

:lol: Păi de aia, că e de primit, de compensat!
Că dacă era de dat către ei, se făcea referatul pe loc! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Poprire de la ANAF din EROARE!!

#9 Mesaj de promovest96 »

Da, stiu eu ce hram poarta :lol:

Scrie răspuns