bilant eronat

Mesaj
Autor
burnescum81
Mesaje: 111
Membru din: Vin Apr 29, 2011 11:02 am

bilant eronat

#1 Mesaj de burnescum81 »

buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
am preluat o societate care are bilantul la 31.12.2014 eronat,adica datele din balanta contabila nu au fost generate corect in bilant, mai mult nici preluarea soldurilor la 31.12.2013 nu este corecta .
ce pot face acum.
va multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilant eronat

#2 Mesaj de paturcai »

Reglati prin note contabile in Ianuarie 2015 ceea ce era defect la 31.12.2014
Preluarea o faceti exact asa cum este: gresit (principiul intangibilitatii bilantului de inchidere cu cel de deschidere)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

burnescum81
Mesaje: 111
Membru din: Vin Apr 29, 2011 11:02 am

Re: bilant eronat

#3 Mesaj de burnescum81 »

nu sunt erori ce necesita note contabile de reglare,sunt erori la formularul 10 respectiv la stabilirea stocurilor.creantelor.datoriilor,casa si conturi bancare.
de aceea nu prea stiu ce sa fac
multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilant eronat

#4 Mesaj de paturcai »

La intocmirea bilantului tineti cont si treceti eronat asa cum era iar in momentul completarii de catre dvs in perioada urmatoare puneti lucririle la punct, corect.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

burnescum81
Mesaje: 111
Membru din: Vin Apr 29, 2011 11:02 am

Re: bilant eronat

#5 Mesaj de burnescum81 »

multumesc foarte mult pentru sfat,dar nu ma pot intelege cu un inspector de la banca ,care pentru un credit solicitat de societate nu accepta aceste neconcordante intre balanta si bilant mai ales la soldul stocurilor,creantelor , datoriilor si casa si conturi bancare.
am incercat sa-i explic ca pentru bilant nu exista rectificativ, dar in zadar.
o alta alternativa nu exista ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bilant eronat

#6 Mesaj de balazse »

Din pacate deja nu, in anii anteriori se mai putea depune bilant online de mai multe ori, dar acum nu se mai poate.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilant eronat

#7 Mesaj de paturcai »

Din nefericire (asa cum si Colegul BalaszE spunea) nu exista nicio posibilitate.
Problema la "inpectorii de la banca" (despre care am o foarte prosta parere) spun asa:
Pe site-ul Ministerului de Finante figurati cu urmatoarele cifre.... Daca nu imi prezentati un bilant si o balanta din care sa rezulte exact nu ma intereseaza documentele dvs.

La fel de adevarat este si urmatoarea situatie: intrebati pe "inspector" ce se intampla daca acele date nu corespund. Ce antreneaza acest lucru. V-a intra in vrie si o sa va inchida telefonul sau o sa spuna: dvs. sunteti contabilul si stiti mai bine decat mine.
Deci este clar cei care lucreaza la Banca sunt "avioane". Chiar sunt avioane. Au un program in care introduc cifrele, relaxati-va fara acel program nu stiu nici pe ce lume traiesc.
Caz concret exista un flacau la RaiffeisenBank care nu stie functiunea conturilor 609 si 709. A trebuie sa-i explic. Nu a inteeles, dar a vazut ca sunt "tare in gura" si s-a muiat.

Cereti sa vorbiti cu superiorul "inspectorului" si sa-i spuneti situatia de fapt. S-ar putea sa va asculte si sa va ajute.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns