Lichidare SRL

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Lichidare SRL

#1 Mesaj de stanm711 »

Buna ziua!
Am nevoie de ajutor.
In 7 ianuarie 2014 am trecut de prima etapa in lichidarea SRL-ului la care eram asociat unic.
In 31.03.2014 am reusit sa depun si bilantul(cu bifa la persoane juridice aflate in lichidare, potrivit legii).
Apoi nu am mai facut nimic deoarece am avut evenimente nefericite in familie.
Va rog sa-mi dati un sfat cu ce ar trebui sa fac ca sa termin definitiv cu aceasta lichidare.
Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Lichidare SRL

#2 Mesaj de paturcai »

Solicitati de la ANAF un Certificat de Atestare fiscala, dupa ceea intocmiti o DECIZIE interna din care sa reiasa ca faceti lichidarea voluntara:

Antet firma.......

DECIZIA
ASOCIATULUI UNIC
AL SC".................. SRL ......... (localitatea)
Nr. ..001..../...............(data intocmirii)


Subsemnatul.....(toate datele de identificare, inclusiv CNP, carte de identitate, adresa completa), in calitate de asociat unic al ..... (denumire completa, toata adresa, CIF, nr. de la Registrul Comertului-J40/200/1996 de exemplu)

DECID:

1. Dizolvarea şi lichidarea simultană a societăţii fără numirea unui lichidator, astfel dizolvarea se va produce conform art. 227 lit. d şi art. 235 din Legea nr. 31/1990 cu modificările și completările ulterioare.
Menţionez că societatea nu are creditori iar activele societăţii rămase în urma lichidării se vor distribui asociatului unic conform cotei de participare la capitalul social.

Drept pentru care se emite prezenta astazi ......, data semnarii sale,
Semnatura, (si stampila)


Etapa dizolvarii:
Faceti "contorul de cuvinte" pe aceasta decizie si tipariti acest contor de cuvinte (semnati-l, stampilati-l)

Dupa obtinerea Certificatului de la ANAF, puneti urmatoarele documente intr-un dosar (cu sina) si mergeti la REgistrul COmertului:
- bilant lichidare (tiparit semnat si stampilat) <----l-ati depus deja dar mai tipariti-l o data
- contor de cuvinte
- decizia asociatului unic (modelul vi l-am dat mai sus) semnata si stampilata
- copie act de indentitate
- cerere de la Registrul Comertului (modelul aici: http://www.faracontabilitate.ro/wp-cont ... erere1.pdf ) la punctul 4 scrieti: "in Decizia asociatului unic nr. 001/(data de mai sus)
la punctul 4.6 bifati DIZOLVARE
Pe verso scrieti la punctul 4: Decizia Asociatului unic 001/data emiterii la numar de pagini treceti 1
la punctul 8 treceti seria si numarul cartii de identitate
- stampila firmei
- semnatura

Dupa 30 de zile urmeaza procedura de radiere:
- scoateti un nou certificat de atestare fiscala de la ANAF
- cerere de radiere completata (modelul aici: http://www.faracontabilitate.ro/wp-cont ... adiere.pdf )
- stampila
- semnatura
- copie carte identitate
- dosar cu sina
- bilant de lichidare (ca mai sus)

Dupa alte 30 de zile urmeaza sa mergeti la REgistrul COmertului sa luati DOVADA radierii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: Lichidare SRL

#3 Mesaj de stanm711 »

Buna seara!
Daca am solicitat lichidarea firmei in 07.01.2014 si nu a fost inca radiata trebuia sa depun Declaratia 101(impozit pe profit pentru anul 2014) si bilant pentru 2014?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Lichidare SRL

#4 Mesaj de paturcai »

Trebuie sa depuneti TOATE declaratiile pe care trebuia sa le depuneti.
Am o situatie de acest gen si firma a fost dizolvata si lichidata si am "uitat" (chiar fara voia mea) sa depun si cererea de radiere.
De atunci depun la timp toate declaratiile.
Va trebuie acele declaratii depuse (pe zero) intrucat pentru radiere trebuie sa solicitati eliberarea unui certificat de atestare fiscala. Ori daca sunt declaratii nedepuse sanse minime sa obtineti acel certificat fara de care nu puteti cere radierea entitatii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: Lichidare SRL

#5 Mesaj de stanm711 »

Va multumesc!

Scrie răspuns