depunere declaratii ANAF simultan

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

depunere declaratii ANAF simultan

#1 Mesaj de magyariv »

stie cineva ce sa fac? am incercat sa activez noutatea programului referitor la semnare/depunere simultana a declaratiilor ANAF si nici cum nu dau de capat.Daca activez obtiunea pe laptop( am 2 firme) functioneaza struna..daca ma postez pe server unde am multe firme( 80) imi da eroare la activare adica zice ca : OLE error code 0*8007002 the system cannot find the file specified 1426...adica sunt in ceata...ce am de facut?...ajutor!!!
Abia asteptam sa pot semna declaratiile simultan....

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: depunere declaratii ANAF simultan

#2 Mesaj de paturcai »

Programul NU SEMNEAZA simultan
Programul DEPUNE simultan
Este acelasi principiu ca si la un client de posta electronica (trimite si receptioneaza)

Cititi ce s-a discutat aici
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=12&t=28617
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: depunere declaratii ANAF simultan

#3 Mesaj de magyariv »

multumesc de raspuns dar mie tot nu imi functioneaza obtiunea pe server..tot eroare imi da OLE error.....not found 1426...chiar nu stiu ce sa fac...pe leptop merge ..dar leptopul nu e legat pe server e statie cu licenta separata..ce sa fac???stie cineva s ama ajute?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: depunere declaratii ANAF simultan

#4 Mesaj de balazse »

Pe server ii instalat "Microsoft .NET Framework 4.0"?
Daca nu il poti descarca de aici:
http://www.sagasoft.ro/programe/dotNetF ... 86_x64.exe

Sau poate ajuta si "Microsoft Visual FoxPro 9 Oledb Provider":
http://www.sagasoft.ro/programe/VFPOLEDBSetup.msi

moisec
Mesaje: 20
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: depunere declaratii ANAF simultan

#5 Mesaj de moisec »

Incerc sa depun simultan declaratiile dar, dupa depunere primei declaratii la celelalte apare mesajul:
"Unable to read data from the transport connection: An existing connection was forcibly closed by the remote host." si nu mai face nimic. Trebuie sa-l inchid sa-l deschid din nou, iar parola samd!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: depunere declaratii ANAF simultan

#6 Mesaj de paturcai »

Programul merge perfect
Aveti o problema la propriul computer.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: depunere declaratii ANAF simultan

#7 Mesaj de tomac »

Faceți o actualizare a programului. Era o problemă ce s-a rezolvat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: depunere declaratii ANAF simultan

#8 Mesaj de magyariv »

iar nu stiu cum sa fac sa semnez simultan declaratiile generate ...:( ..am generat din program declaratiile 112 in pdf, le-am validat dar nu le-am semnat ( sunt 32 la numar) apoi m-am dus la declaratii ANAF si am apasat butonul cu creionas ..adica sa le semnez simultan..dar nu merge..primesc mesaj la fiecare ca:PDF ul nu a fost salvat, deschideti fisierul...etc...chiar nu inteleg de ce? ..ce nu fac bine?
si inca o intrebare..daca generez doar xml in program pentru declaratiile 112 am reusit sa le semnez la modulul de depunere declaratii ANAF dar daca deschid declaratia semnata sa il listez apara doar prima parte adica primele 3 pagini fara declaratiile nominale...ce nu fac bie?? stie cineva sa ma ajute?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: depunere declaratii ANAF simultan

#9 Mesaj de gramac921 »

@magyariv ,

1. trebuie sa validezi si SEMNEZI declaratiile in PDF generate de Saga dupa care sa le salvezi in Folder-ul de unde le accesezi in aplicatia DeclaratiiANAF pt transmitere pe site la ANAF.

sau
2. daca generezi doar xml din Saga si salvezi aceste fisiere in Folder-ul de unde le accesezi in aplicatia DeclaratiiANAF , atunci le poti VALIDA si SEMNA si TRANSMITE la ANAF direct din aceasta aplicatie . Dar in acest caz pt ca se va folosi Duk intergrator de catre aplicatie declaratia 112 ( PDF ) va avea doar acele 3 pagini la listare , nu vei avea si foile cu evidenta nominala a salariatilor . La fel si D 394 nu va avea paginile cu furnizorii si clientii din luna. Dar ele sunt ok pentru depus pe site la ANAF. Recipisele vor fi valide.

Scrie răspuns