Pontaj administrator

Mesaj
Autor
iancun847
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 22, 2013 12:18 pm

Pontaj administrator

#1 Mesaj de iancun847 »

Buna ziua!
Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva!
Administratorul societatii este angajat cu contract de munca, din cand in cand da libere soferilor(societatea este de transport calatori), programul lui trebuie sa respecte nr. de ore si de repaus ca al celorlalti angajati?
Cei de la ITM cer si foile de parcurs la control, nu numai pontajul.
Va multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Pontaj administrator

#2 Mesaj de cernatv »

Da, are acelasi statut ca orice angajat.
Ca "bonus",trebuie sa fie la firma (sau sa vina) atunci cand vin cei de la ITM (si altii) in control, chiar daca a lucrat deja cele 8 ore pe ziua respectiva.
Chiar trebuie sa le dai foile de parcurs celor de la ITM? E ca si cum Antifrauda ar verifica, in locul DSV-ului, termene de garantie la carne.

iancun847
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 22, 2013 12:18 pm

Re: Pontaj administrator

#3 Mesaj de iancun847 »

Multumesc frumos!
Eu nu as da nimic, dar cer ei.
Mai nou au intrebat si de cardurile/diagramele tahograf.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pontaj administrator

#4 Mesaj de balazse »

Si au o baza legala pe baza caruia solicita aceste informatii?

iancun847
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 22, 2013 12:18 pm

Re: Pontaj administrator

#5 Mesaj de iancun847 »

La foaia de parcurs nu cred ca au o baza legala, aceasta fiind un document justificativ cu date ce tin de masina, dar diagrama /cardul au fost introduse pentru monitorizarea timpilor de lucru si repaus al soferilor.
Eu nu am intrat in polemica cu ei, deoarece carduri nu mi se cer(cursele sunt sub 50km), iar foaia scriu pe ea pana se termina rubricile si trec 2 soferi.

P.S Au venit inainte de modificarea, din luna mai, cu timpul de repaus saptamanal si una din curse este seara la 20.00 si ramane la capat de linie(domiciliul soferului), si se intoarce ziua urmatoare dimineata la 5.30-6.30
Duminica asta era singura cursa pe care o avea soferul respectiv, iar d-na a spus ca este o zi de lucru si soferul trebuie sa ramana acasa luni si marti, dar a venit noua reglementare cu 48 de ore si marti la ora 7.00 poate intra la lucru.

Scrie răspuns