bilant semestru

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant semestru

#16 Mesaj de tomac »

Nu mai postați mesajele acestea în mai multe secțiuni. Odată este de ajuns.
V-am explicat ce aveți de făcut.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bilant semestru

#17 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, am cateva neclaritati la raportarea semestriala iunie 2015 pentru ``microentitati``si va rog sa ma ajutati.
1. F10 col. 1 rd.43 sd -rd.44 sc nu este egal cu col.2 rd.43 sd, deoarece din profitul nerepartizat 2014 am acoperit o mica suma din ct 1068, diferenta este exact acea suma, este corect?
2. F20 rd 3 col 1 si 2, contul 609 nu este scazut aici, este scazut in rd.6, cum este corect?
3. Administratorul nu este in tara, persoana angajata cu CIM in functia de ``director soc.com`` poate semna raportarea semestriala in locul administratorui? In formularul pdf nu pot modifica ``director`` in loc de ``administrator``.
4. Raportarea trimisa numai electronic contine doar formularul pdf validat si xml atasat si semnatura electronica, fara alt atasament continand balanta, copie CUI, raport adm, corect? asa citesc in ordinul 773, ca nu mai trebuie nimic in afara de pdf. Dosarul ce va contine raportarea trebuie sa aiba si balanta?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant semestru

#18 Mesaj de tomac »

1. Nu este corect. Cum să acoperi din profit o sumă din 1068. Poate nu înțeleg eu bine. Poate ați repartizat în alte fonduri. Dacă da, repartizarea se face în anul următor situațiilor financiare anuale. Nota aceea de trecere din 1171 în 1068 trebuia făcută în 2015. Coloana 1 nu trebuie să fie diferită de coloana 2 din F10 a bilanțului pentru anul 2014.
2. Pentru că se acordă la mărfuri de regulă și de aceea îl scade la 6, dar dacă doriți puteți modifica manual. Adăugați suma la 6 și o scădeți la 3.
3. Nu contează dacă trimiteți on-line raportarea. O semnează când se întoarce
4. De când se pot trimite on-line raportările semestriale nu au trebuit însoțite de vreun document anume.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bilant semestru

#19 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, va multumesc pentru raspunsuri
1. Am gresit eu, imi cer scuze. In 2015 am acoperit pierderi din ani precedenti cu o suma foarte mica din ct.1068 si din profitul nerepartizat ct.1171 creditor, tot partial pierderi precedente. La dec.2014 e corect, problema este acum, la raportarea semestriala din 2015, asa cum am scris mai devreme.
2. La mine ct.609 este aferent marfurilor si observ ca in rd. 3 nu este trecut deloc, ci doar scazut din rd. 6, este corect asa?
3. Administratorul lucreaza in strainatate si din acest motiv a angajat o persoana pe postul de director, persoana care sa semneze toate documentele, inclusiv bilantul. Este gresit sa trec directorul?
Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant semestru

#20 Mesaj de tomac »

1. Și de ce v-ar da eroare? Nu ar trebui.
2. Nu contează. Puteți lăsa așa cum generează programul sau puteți face ce v-am scris anterior.
3. Înscrieți numele administratorului. Dacă depuneți la ghișeu puneți directorul să semneze pentru administrator. Dacă depuneți online nu este nevoie de semnătură fizică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bilant semestru

#21 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri.
M`am lamurit cu punctele 2 si 3, dar tot nu inteleg la pc.1
In F10 la raportarea semestriala am rd.38 ``rezerve`` col 1 suma X col. 2 suma Y , diferenta o reprezinta suma din ct.1068 cu care am acoperit pierderi din ani precedenti.
Nu imi da corelatia din primul mesaj exact cu aceasta suma, X-Y, este corect asa?
La validare, formularul nu imi da nicio eroare, se valideaza fara erori, dar eu stiu ca in F10, col.1 rd.43 SD -rd.44SC trebuie sa fie egal cu col.2 rd.43 SD.
Multumesc, va rog sa ma ajutati ca sa pot trimite raportare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant semestru

#22 Mesaj de tomac »

Eu nu înțeleg de unde scoateți corelația aia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bilant semestru

#23 Mesaj de ciobanum »

Corelatia nu exista printre cele date de ANAF in pdf`ul pentru raportare, eu m`am uitat in balanta de verificare 01.01.2015-30.06.2015 si am zis ca asa trebuie sa fie, dar inteleg ca gresesc.
Inteleg ca acea corelatie nu e buna, raportarea se valideaza fara erori, deci las asa raportarea?
Multumesc!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bilant semestru

#24 Mesaj de ciobanum »

Va rog un raspuns, ca sa pot finaliza raportarea, scuze pentru insistenta. Multumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant semestru

#25 Mesaj de tomac »

Normal că o lăsați așa. De ce v-aș confirma sau infirma asta. De infirmat corelația am făcut-o.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bilant semestru

#26 Mesaj de ciobanum »

Va multumesc mult!

morosanuc321
Mesaje: 69
Membru din: Mie Feb 29, 2012 1:23 pm

Re: bilant semestru

#27 Mesaj de morosanuc321 »

Buna ziua,
A observat cineva ca a aparut o varianta noua de raportare semestriala pe site la Anaf cu data de 28.07.2015,in aceasta varianta am vazut valideaza bilantul chiar daca nu sunt indeplinite corelatiile am introdus intentionat sume in plus la pasiv ca sa nu fie egal cu activul si a validat si asa bilantul.
Totodata am vazut ca nu mai exista la finalul documentului in pdf posibilitatea de a incarca manual soldurile/rulajele conturilor pe rand asa cum sunt ele in balanta contabila pe baza careia se intocmeste raportarea.
A mai intalnit cineva aceasta problema?In plus bilantul generat din Saga este diferit de cel aparut in 28.07.2015.
va rog niste pareri.
Multumesc

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: bilant semestru

#28 Mesaj de ferenta »

SAGA C ver 3.0.457din 28.07.2015
1. S-a actualizat formularul PDF pentru raportarile semestriale.
2. Pentru sistemul client-server conexiunea VPN acum este optionala (este suficienta adresa IP si calea directorului bazei de date de pe server).
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

morosanuc321
Mesaje: 69
Membru din: Mie Feb 29, 2012 1:23 pm

Re: bilant semestru

#29 Mesaj de morosanuc321 »

Buna ziua,
Vreau sa ma ajutati sa clarific inca o problema,bilantul contabil generat mie de Saga este varianta S1050_A1.0.0,pe cand cea descarcata de pe site-ul Anaf este S1027_A1.0.0,va rog sa imi explicati de ce exista acest 2 variante am vazut difererentele intre ele dar nu stiu pe care sa il completez si sa il depun,mai adaug faptul ca pana acum am depus formularul 1027 la fiecare raportare semestriala.
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant semestru

#30 Mesaj de tomac »

Asta pentru că nu ați citit OMFP 773/2015. Citiți-l și vă veți lămuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns