Diferente de curs valutar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
santas
Mesaje: 81
Membru din: Mie Noi 05, 2008 12:00 am

Diferente de curs valutar

#1 Mesaj de santas »

buna ziua,
am diferente de curs la banca in valuta de peste 7000 lei.am verificat fiecare inregistrare si nu am gasit nicio eroare de inregistrare.la casa in valuta diferentele sunt la fel de mari un 4000 lei.Sa fie reale? din cauza cursului fluctuant?nu stiu cum as putea sa ma verific?poate ma ajuta cineva...Multumesc

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Diferente de curs valutar

#2 Mesaj de stefi »

La luna august am dif.c.v. pe ct.6651, dar la iulie am avut si eu 6270lei pe ct.7651 pt. o suma de 94.000e. Daca suma in valuta este mare pot aparea asemenea diferente, dar e mai bine sa verificati si manual...e mai sigur, cu toate ca nu prea cred sa greseasca programul. Stie mai bine ca noi.....

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Diferente de curs valutar

#3 Mesaj de stefi »

Eu fac asa: verific ce sold am in euro la sfarsitul lunii, apoi inmultesc cu cursul bnr din 31 iulie sau 31 august, etc..(nu cel data de 30 ale lunii) si diferenta intre soldul pe care il aveti la momentul respectiv in lei si suma rezultata in urma inmultirii se contabilizeaza pe ct.6651 sau 7651 in functie de rezultat.

santas
Mesaje: 81
Membru din: Mie Noi 05, 2008 12:00 am

Re: Diferente de curs valutar

#4 Mesaj de santas »

stefi scrie:La luna august am dif.c.v. pe ct.6651, dar la iulie am avut si eu 6270lei pe ct.7651 pt. o suma de 94.000e. Daca suma in valuta este mare pot aparea asemenea diferente, dar e mai bine sa verificati si manual...e mai sigur, cu toate ca nu prea cred sa greseasca programul. Stie mai bine ca noi.....

da...cred totusi ca e bine! eu fac manual dcv.multumesc

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Diferente de curs valutar

#5 Mesaj de stefi »

Si pe mine m-au mirat diferentele mari la luna iulie....

Scrie răspuns