Eroare diferente de curs valutar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
santas
Mesaje: 81
Membru din: Mie Noi 05, 2008 12:00 am

Re: Eroare diferente de curs valutar

#16 Mesaj de santas »

buna ziua,
si eu am diferente de curs la banca in valuta de peste 7000 lei.am verificat fiecare inregistrare si nu am gasit nicio eroare de inregistrare.la casa in valuta diferentele sunt la fel de mari un 4000 lei.Sa fie reale? din cauza cursului fluctuant?nu stiu cum as putea sa ma verific?poate ma ajuta cineva...Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare diferente de curs valutar

#17 Mesaj de tomac »

Dacă operați cu mai multe valute și nu operați în analitic pe fiecare valută, e posibil să apară diferențe oarecum inexplicabile
Dacă soldul trezoreriei (casă sau bancă) în valută este mare și sunt multe schimburi valutare făcute la cursuri diferite de cursul BNR e logic ca diferența să fie mare.
Calculul diferenței de curs se face simplu: soldul în valută înmulțit cu cursul BNR și apoi se face diferența față de soldul în lei anterior re-evaluării
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costeam441
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 04, 2016 12:53 pm

Re: Eroare diferente de curs valutar

#18 Mesaj de costeam441 »

Buna ziua! Am descoperit de curand ca la fisa furnizorului soldul in lei nu este egal cu soldul in valuta, exista discrepante majore, de exemplu '' x srl .... sold in lei 21000,00; sold in euro 14800( in rosu) ' y srl....sold lei 56000, sold euro = 0. Inregistrand azi o plata prin banca-valuta, Saga mi-a dat o diferenta de curs negativa de 1600 lei, iar calculand manual diferenta era de numai 15.00 lei. Se greseste undeva si nu ne dam seama unde, de aceea va rog sa ma ajutati. Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare diferente de curs valutar

#19 Mesaj de tomac »

Înseamnă că aveți operații pe contul de furnizor ce nu au valuta completată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns