preluare balanta furnizori/clienti

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
valcuf
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 02, 2015 11:01 am

preluare balanta furnizori/clienti

#1 Mesaj de valcuf »

Buna ziua!
Cum se preia balanta furnizorilor si a clientilor la o firma platitoare de tva la incasare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: preluare balanta furnizori/clienti

#2 Mesaj de tomac »

La fel ca la una care nu e plătitoare de TVA la încasare. Doar că facturile cu TVA la încasare aflate în sold la data preluării vor avea bifă pusă în ecranul intrări la opțiunea TVAi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

valcuf
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 02, 2015 11:01 am

Re: preluare balanta furnizori/clienti

#3 Mesaj de valcuf »

Multumesc!

francziaa151
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 11, 2016 12:38 pm

Re: preluare balanta furnizori/clienti

#4 Mesaj de francziaa151 »

Buna seara!Va rog ajutati-ma cu un sfat;am preluat balanta unei firme (platitoare de tva incepand din 15.03.2016,dar nu aplica tva la incasare) incepand cu 01.04.2016,iar soldurile furnizorilor cu data de 31.03.2016(inclusiv tva).Numai ca la validare tva pentru luna aprilie,mesajul e cum ca valoarea tva aferent facturilor preluate este zero, nu este egala cu soldul contului 4428.TP preluat,desi am pus bifa pe TVAI la introducerea furnizorilor.Mentionez ca am verificat furnizorii,iar momentan nu aplica tva la incasare.Oare ce-i de facut?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: preluare balanta furnizori/clienti

#5 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Faptul ca unitatea nu aplica TVA la incasare nu inseamna ca nici furnizorul, iar daca furnizorul aplica atunci tu trebuie sa procedezi ca atara cu factura primita.
Daca la introducerea facturilor in sold ai pus bifa la "TVAi" atunci inseamna ca le consideri ca fiind cu TVA la incasare, ca urmare trebuie sa se regaseasca valoarea TVA-ului la 4428.TP.
Ceea ce trebuie sa faci este sa verifici daca acele facturi introduse sunt din perioada din care unitatea a devenit platitor de TVA, iar daca sunt din perioade precedente atunci nu se pune bifa la "TVAi", precum se introduce cu TVA zero, mai exact se introduce TVA in pretul de achizitie.

Scrie răspuns