Facturi Google Adwords

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
boboca
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 22, 2006 12:00 am

Facturi Google Adwords

#1 Mesaj de boboca »

Am preluat de curand evidenta unei societati platitoare de tva care incepand cu luna aprilie 2014 beneficiaza de serviciile Google Adwords. Problema e ca aceste facturi nu au fost inregistrate ca si intrari, s-a contabilizat doar plata acestora (604 = 5121.4 - 500 ron lunar)
Societatea nu s-a inreg. in ROI inainte de achizitia acestor servicii intracomunitare, desi factura de la Google Ireland Limited este cu tva 0%, pe factura apare mentiunea "servicii supuse taxarii inverse - tva-ul va fi contabilizat de catre destinatar, cf art.196 din Directiva Consiliului 2006/112/CE".
Cum ar trebui sa procedez in acest caz? avand in vedere ca pana acum nu s-a completat decl.390 si nici in deconturi nu apar respectivele facturi cu taxare inversa.
Sa se inreg acum in ROI societatea, si dupa obtinere cod TVA sa completez decl. 390 cu valoarea tuturor facturilor emise in perioada aprilie 2014 - august 2015 si sa trec in decont la rd. regularizari la achizitii servicii intracomunitare?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi Google Adwords

#2 Mesaj de tomac »

Da. Înregistrați acum societatea în ROI. Facturile anterioare și dacă le declarați în D390 veți primi recipisă cu atenționări pe motiv că societatea nu este operator intracomunitar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

boboca
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 22, 2006 12:00 am

Re: Facturi Google Adwords

#3 Mesaj de boboca »

Multumesc mult pentru raspuns.

brindusc
Mesaje: 27
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Facturi Google Adwords

#4 Mesaj de brindusc »

Am urmatoarea situatie.
Firma neplatitoare de TVA, primeste factura de la Adobe systems Ireland, (un fel de abonament), cu TVA 24%.
Abonamentul il inregistrez prin contul 628 fiind o prestare de servicii (Creative cloud, multiplatform).
Voi depune declaratia 091 si 095, iar in lunile urmatoare aceste facturi le voi declara prin 301 respectiv 390.
Intrebarea este:
1. Factura din luna aceasta (cea cu TVA 24%), o inregistrez ca si facturile primite din Romania? (adica cu tot cu TVA)
2. Trebuie sa depun vreo declaratie?

Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi Google Adwords

#5 Mesaj de tomac »

Înregistrarea în scopuri de TVA pe art.153^1 se face înainte de primirea serviciilor nu ulterior. Nu puteți declara servicii primite anterior înregistrării în scopuri de TVA.
Da se include TVA în prețul de achiziție fiind o taxă nerecuperabilă.
Ulterior înregistrării se va depune D301 și D390. Se va achita TVA în România.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

brindusc
Mesaje: 27
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Facturi Google Adwords

#6 Mesaj de brindusc »

Multumesc.

Scrie răspuns