Transmitere pe mail

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
vasiloiu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Oct 11, 2007 12:00 am
Localitate: Craiova
Contact:

Transmitere pe mail

#1 Mesaj de vasiloiu »

Am inscris adresa de mail in configurare, dar nu transmite.Il face document pdf la apasarea butonului de mail(plicul) dar il duce numai in directorul TEMP.
Sa fie vorba de configurare a Windows Live Mail?
Acolo am la incoming mail- pop.gmail.com 995 iar la outgoing -smtp. gmail.com 465
Am win 7 pe 64
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere pe mail

#2 Mesaj de tomac »

Trebuie să verificați care este aplicația implicită pentru trimiterea mesajelor de poștă electronică.
Dacă nu e windows mail urmați pașii de aici http://email.about.com/od/windowsmailti ... t_mail.htm
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vasiloiu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Oct 11, 2007 12:00 am
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Transmitere pe mail

#3 Mesaj de vasiloiu »

Comanda la mine ar fi -wlmail/reg- era deja default program
Nu merge, nu trimite fisierul pdf in programul de mail
La dvs. merge?
Ce client de mail folositi?

vasiloiu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Oct 11, 2007 12:00 am
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Transmitere pe mail

#4 Mesaj de vasiloiu »

Am instalat si mozilla- nu merge nici cu asta

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere pe mail

#5 Mesaj de tomac »

La mine funcționează. Eu am Outlook 365 din pachetul de Microsoft Office instalat și funcționează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vasiloiu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Oct 11, 2007 12:00 am
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Transmitere pe mail

#6 Mesaj de vasiloiu »

Problema cred ca e la win 7
Fisierul asta -msmapi32.ocx- l-am descarcat, l-am inregistrat in system, dar tot nu vrea sa trimita mail la clientul de mail
Asta e.
Poate in 2016 :)

marinceanl935
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Transmitere pe mail

#7 Mesaj de marinceanl935 »

Buna ziua! imi poate spune cineva, va rog, pas cu pas cum sa configurez Outlook de la Office 2007, pentru a putea trimite rapoartele din SAGA direct pe mail la clienti? Am un cont de YAHOO pe outlook, la configurare societati am scris adresa de mail a clientului, am dat trimitere la o situatie unui client, in Outlook imi spune ca e trimis dar clientul nu a primit-o. Va multumesc mult .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere pe mail

#8 Mesaj de tomac »

Nu merge trimiterea pe Yahoo! că acesta nu permite configurarea unui client de mail. Dacă folosiți clientul de mail din Windows, la fel, nu se poate automatiza trimiterea.
Creați-vă un cont de mail pe outlook sau Gmail, configurați să accepte protocoale POP sau IMAP și instalați un client de mail: Otlook sau Thunderbird care să folosească adresa de mail respectivă și veți putea trimite tot cee ce doriți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marinceanl935
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Transmitere pe mail

#9 Mesaj de marinceanl935 »

Sa inteleg: am un cont de mail pe gmail. Mi-am mai facut un cont, cu acceasi denumire, pe Outlook, l-am facut sa accepte POP. La setari am facut Outlook default program for email. Adresa de email al clientului am scris-o in Configurare Societati. In momentul cand apas pe "pliculet", se deschide Outlook, cu fisierul atasat, sau Sent, dar clientul nu primeste mailul. Nu sunt sigur daca am setat corect la incoming mail pop.gmail.com 995 si la outgoing mail smtp.gmail.com 465

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere pe mail

#10 Mesaj de tomac »

Dacă aveți cont pe GMail e suficient ca în cont să setați acceptarea protocolului POP și/sau IMAP.
Vedeți pașii de aici https://www.howtogeek.com/174837/how-to ... sing-imap/
De principiu atunci când dați trimite sau generarea de mail din aplicație este recomandat să aveți Outlook deschis. Dacă e închis, se va genera mailul, dar trimiterea efectivă e atunci când deschideți Outlook.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marinceanl935
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Transmitere pe mail

#11 Mesaj de marinceanl935 »

nu reusesc nicicum...Imi tot cere numele si parola in outlook dupa ce fac setarile. ""your imap server wants to alert you to the following:invalid credentials.(failure)". :twisted:
Tin minte ca era mai demult pe blog un articol despre cum se fac setarile in outlook, dar nu il mai gasesc. Poate cineva sa ma ajute sa rezolv problema asta? Deja ma obsedeaza... :oops:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere pe mail

#12 Mesaj de tomac »

Păi v-am dat eu un link mai sus. Urmați pașii de acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Transmitere pe mail

#13 Mesaj de zaineal »

folosesc outlook 2016 , este setat ca default totusi nu pot folosi send pdf prin email, mesajul care imi apare este : "Either there is no default mail cient or the current mail client cannot fulfill the messaging request. Please run Microsoft Outlook and set it as the default mail client. " ce trebuie sa fac sa pot trimite din saga pdf-urile pe mail ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere pe mail

#14 Mesaj de tomac »

Să mai verificați odată dacă e client de mail implicit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Transmitere pe mail

#15 Mesaj de zaineal »

eu asa il vad implicit, la setari "default apps" este selectat outlook 2016 , windowsul cat si outlook sunt instalate pe 64biti, oare are legatura cu asta ? nu am reusit sa gasesc saga pe ce varianta se instaleaza...

Scrie răspuns