ajustare TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stoenoiug
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 01, 2016 11:06 am

ajustare TVA

#1 Mesaj de stoenoiug »

Buna ziua dragi colegi. Am si eu mai multe neclaritati: de la 01.02 am devenit platitor de TVA, se face ajustare TVA si la stocul de marfa aflat la terti? Daca am stoc marfa din 2015, ajustarea o fac la cota de 24% asa cum este in factura furnizorului sau la cota de 20% in vigoare de la 01.01.2016? multumesc frumos

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare TVA

#2 Mesaj de tomac »

Da, se face ajustarea la tot stocul de marfă care este în proprietatea dumnevoastră la data înscrierii ca plătitor de TVA. Nu contează unde se află fizic, contează să fie în proprietatea dvs.
Ajustarea se face la prețul de achiziție ținând seama de procentul folosit la data achiziționării bunurilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stoenoiug
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 01, 2016 11:06 am

Re: ajustare TVA

#3 Mesaj de stoenoiug »

multumesc.

stoenoiug
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 01, 2016 11:06 am

Re: ajustare TVA

#4 Mesaj de stoenoiug »

Buna ziua. Revin la problema mea legata de TVA. Cand am dat marfa in custodie la tert nu am creat o gestiune separata. Am emis aviz si mi s-a generat inreg 357 = 371. Acum ar trebui sa stornez avizul initial cu preturile cu TVA inclus si sa emit un altul cu preturile ajustate sau sa fac reglare pe valoare totala? Marfa se afla inca la tert. multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare TVA

#5 Mesaj de tomac »

Nu, nu trebuie să faceți nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stoenoiug
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 01, 2016 11:06 am

Re: ajustare TVA

#6 Mesaj de stoenoiug »

Buna ziua,
Dar in situatia asta, cand tertul imi vinde marfa, eu trebuie sa ii fac factura iar pretul cu care am facut avizul este cu tot cu TVA, iar vanzarea se face cu TVA dedus incepand cu 01.02.2016, data de la care am devenit platitor TVA. In situatia asta cum fac prin aplicatie ajustarea de TVA la marfa aflata la terti? Pun intrebarile pentru ca nu am mai lucrat pe aplicatia SAGA pana acum si nu sunt prea familiarizata cu ea. multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare TVA

#7 Mesaj de tomac »

Ajustarea TVA se face la prețul de achiziție care e preț de înregistrare. Nu are legătură cu prețul de vânzare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stoenoiug
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 01, 2016 11:06 am

Re: ajustare TVA

#8 Mesaj de stoenoiug »

Buna ziua.
Rrevin la TVA-ul nostru cel de toate zilele.
Situatia este in felul urmator: dupa ce de la 1 febr am devenit platitor de TVA la trim, am facut ajustare de TVA la stoc marfa pe 2 analitice distincte la cont 4426: 4426.20 pentru ajustari de pret unde tva era de 20% si 4426.24 pentru ajustari tva unde cota era de 24%.
Mai nou, fiind inscris in ROI, a trebuit modific TVA de la trim la luna si deci in febr trebuie sa depun D300 pentru perioada cat am fost cu TVA la trim, adica doar februarie.
Acum, cand se inchide automat TVA-ul la inchiderea de luna, nu imi inchide si contul 4426.24 si in plus, in loc sa am TVA de recuperat imi inchide cu TVA de plata. Cum pot sa reglez situatia asta? prin nota contabila, sa stornez ce inchide aplicatia? dar atunci imi preia cum trebuie in D 300?

toate bune.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare TVA

#9 Mesaj de tomac »

Nu se folosesc analitice la 4426 și 4427 în SAGA. Nu sunt necesare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns