Depasire plafon scutire tva

Mesaj
Autor
dogarus813
Mesaje: 77
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am
Localitate: constanta
Contact:

Depasire plafon scutire tva

#1 Mesaj de dogarus813 »

Firma neplatitoare de tva, la 31.12.2015 inregistreaza o CA de 227.000 lei. Din aceasta CA, 11.000 lei reprezinta venituri din chirii (706). Trebuia sa ma declar platitor de tva? :?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Depasire plafon scutire tva

#2 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dogarus813
Mesaje: 77
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am
Localitate: constanta
Contact:

Re: Depasire plafon scutire tva

#3 Mesaj de dogarus813 »

Cu permisiunea dumneavoastra, merg putin mai departe. Conform art.310 (fost 152) CF, alin.2 care zice:

Cifra de afaceri care serveste drept referinta pentru aplicarea alin.1 este constituita din valoarea totala,
........
........
a operatiunilor scutite cu drept de deducere si, daca nu sunt accesorii activitatii principale, a operatiunilor scutite fara drept de deducere prevazute la art. 292 lit.a), b), e) si f) . (litera e) -inchirierea de bunuri imobile)

Norme CF-punctul 83:
......
(2) În sensul art. 310 alin. (2) din Codul fiscal, o operaţiune este accesorie activităţii principale dacă se îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute la pct. 70 alin. (4). Operaţiunile scutite fără drept de deducere prevăzute la art. 292 alin. (2) lit. a), b), e) şi f) din Codul fiscal nu se includ în cifra de afaceri prevăzută la art. 310 alin. (2) din Codul fiscal dacă sunt accesorii activităţii principale, respectiv dacă se îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute la pct. 70 alin. (4).

Norme CF - punctul 70:
......
(4) O operaţiune este accesorie activităţii principale dacă se îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) realizarea acestei operaţiuni necesită resurse tehnice limitate privind echipamentele şi utilizarea de personal;
b) operaţiunea nu este direct legată de activitatea principală a persoanei impozabile;
c) suma achiziţiilor efectuate în scopul operaţiunii şi suma taxei deductibile aferente operaţiunii sunt nesemnificative.

In cazul meu indeplinesc toate cele 3 conditii....doar daca nu cumva exista norme la norme si aceste 3 conditii se mai despica in cine stie ce.

Sper sa fi fost destul de explicit si daca cineva are rabdare sa mestece problema asta m-ar ajuta... :?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Depasire plafon scutire tva

#4 Mesaj de tomac »

Atunci nu :oops:
Pe viitor expuneți problema ceva mai detaliat. Nimeni nu are de unde să știe văzând niște cifre dacă acele cifre sunt legate de activități accesorii celei principale sau nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dogarus813
Mesaje: 77
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am
Localitate: constanta
Contact:

Re: Depasire plafon scutire tva

#5 Mesaj de dogarus813 »

Da, corect, e vina mea ca am pus intrebarea sec.

Multumesc pentru raspuns, tomac, acu' tre' sa ma armez cu rabdare si sa incerc sa-i conving si pe cei de la ANAF ca nu trebuie sa ma declar platitor de tva.

Multam.

Scrie răspuns