i.i. scoatere de la tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
plostinarua
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 02, 2012 9:45 am

i.i. scoatere de la tva

#1 Mesaj de plostinarua »

As dori sa imi spuneti si mie la o intreprindere individuala care vrea sa iese de la tva si se ocupa cu productie la ce ar trebui sa se plateasca tva ( am stoc de materie prima, marfa si un leasing financiar auto) La leasing trebuie calculat tva care s-a dedus la inceput sau practic daca avansul care s-a achitat e mai mic decat a ramas de amortizat nu este problema , iar marfa sau materia prima achizitionata de la furnizori neplatitori de tva trebuie sa platesc tva daca nu am dedus sau daca se poate dovedi ca la marfa respectiva nu s-a dedus tva nu se mai plateste tva
VAloare masina 63226 din care amortizata 42150 , ramas de amortizat 21076. , deduc tva 50% la cheltuieli dar amortizare 100% nu depaseste lunar 1500. Ce valoare trebuie sa ajustez daca ies de la tva.

ienciuf
Mesaje: 74
Membru din: Vin Iul 13, 2007 12:00 am

Re: i.i. scoatere de la tva

#2 Mesaj de ienciuf »

art.310 -pct.83 alin.(7)-NM. la L.227/2015 Cod fiscal
7) Persoana impozabilă care solicită scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal în vederea aplicării regimului special de scutire are obligația să ajusteze taxa deductibilă aferentă:

a) bunurilor aflate în stoc, serviciilor neutilizate și activelor corporale fixe în curs de execuție, constatate pe bază de inventariere, în momentul trecerii la regimul de scutire, în conformitate cu prevederile art. 270 alin. (4) lit. c) și art. 304 din Codul fiscal;

b) bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate în proprietatea sa în momentul trecerii la regimul de scutire, în conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;

c) activelor corporale fixe care până la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achiziționate până la 1 ianuarie 2016 și care nu sunt complet amortizate la momentul trecerii la regimul de scutire, în conformitate cu prevederile art. 306 din Codul fiscal;

d) achizițiilor de bunuri și servicii care urmează a fi obținute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) și b) din Codul fiscal înainte de data anulării calității de persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal și al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc după această dată.

plostinarua
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 02, 2012 9:45 am

Re: i.i. scoatere de la tva

#3 Mesaj de plostinarua »

am citit si eu din codul fiscal dar nu prea inteleg ca ma trimite de la un articol la celalalt dupa parerea dumneavoastra ce ma sfatuiti, eu am inteles din cate am citit ca se plateste tva la leasing la valoarea neamortizata si as mai avea o alegere de a transfera leasingul pe alta firma de unde a ramas la aceasta firma in continuare fara factura de vanzare sa il cedez , am doua firme platitoare de tva si una as dori sa o scot de la tva. Imi cer scuze ca va deranjez cu aceasta problema dar vreau sa stiu mai exact la ce am de platit tva pentru a iesi de la tva. La leasing am facut amortizarea pe 5 ani si as mai avea 20 de luni pana s-ar amortiza toata, mai este iar o problema daca trebuie sa platesc tva la valoarea neamortizata in ce procent cu 24% sau 20% cum este acum. Logic nu mi s-ar parea sa se plateasca nici un tva deoarece inca nu este in totalitate in proprietatea mea si a fost folosita si in folosul firmei dar in momentul de fata nu prea reusesc sa gandesc cum trebuie la cate modificari se fac V-as fi foarte recunoscatoare daca as primi un raspuns. Va multumesc!

Scrie răspuns