Atentie la reglare stornare - TVA

Mesaj
Autor
petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Atentie la reglare stornare - TVA

#1 Mesaj de petrovicif952 »

Azi am facut inchiderea la o firma cu TVA la incasare si imi aparea o suma la reglare TVA neexigibil intrari si am descoperit ca in cazul in care exista o factura de stornare in 2016 cu 20% trebuie sa faci reglarea cu o factura tot din 2016

Eu aveam facturi neachitate din 2015 si am reglat stornarea cu o factura cu 24 % si de aici imi aparea diferenta la TVA

Va spun in cazul in care aveti situatii de genul acesta poate va ajuta informatia mea - eu am cautat 3 ore pana mi-am dat seama de unde vine diferenta

Spor in toate!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24248
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Atentie la reglare stornare - TVA

#2 Mesaj de balazse »

De ce ar trebui sa faci reglarea doar cu o factura din 2016?
Programul regleaza situatia cu o nota contabila la inchiderea de TVA.

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: Atentie la reglare stornare - TVA

#3 Mesaj de petrovicif952 »

Ai dreptate ca iti regleaza, problema e ca nota contabila trebuie sa o explici la un moment dat si sa spui de unde vine 4428 TP - 4426 cu suma respectiva pt ca in jurnalul de vanzari nu se regaseste operatiunea ci doar in articole contabile.

Daca reglezi stornarea cu o factura din 2016 nu mai ai nota contabila de reglare TVA neexigibil.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24248
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Atentie la reglare stornare - TVA

#4 Mesaj de balazse »

Si totusi cine te opreste sa faci undeva o notita, care sa il atasezi la jurnal de cumparari sau decont de TVA si sa stii si peste 10 ani de unde provine diferenta?

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: Atentie la reglare stornare - TVA

#5 Mesaj de petrovicif952 »

Nu ma opreste nimeni balazse :lol: :lol: , doar ca nu stiam de la ce vine diferenta si dupa ce am facut verificari de m-am inebunit intre Jurnalul de cumparari si rulajul contului 4426 am descoperit de la ce vine aceasta diferenta si m-am gandit ca s-ar putea sa ajute pe cineva aceasta informatie, sa stie oamenii unde ar trebui sa caute ca sa gaseasca daca au asa ceva

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: Atentie la reglare stornare - TVA

#6 Mesaj de petrovicif952 »

Eventual daca ai tu cateva sfaturi sa ne dai unde putem gasi diferentele care apar doar in notele contabile ar fi super sa ne spui pentru ca am sti unde sa cautam in primul rand sau daca au alti colegi sfaturi ar fi chiar binevenite.

Eu de exemplu din stornarile acestea am avut diferenta de 480 de lei din mai multe operatiuni.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24248
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Atentie la reglare stornare - TVA

#7 Mesaj de balazse »

Nu este vorba despre propuneri, ci m-am referit stric la faptul ca se poate face linistit reglare, nu este nevoie sa faci doar reglare intre facturi din acelasi an, altfel ramai cu facturile vechi in sold.

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: Atentie la reglare stornare - TVA

#8 Mesaj de petrovicif952 »

Sunt de acord cu tine si cateodata nu ai cu ce sa faci reglarea dar cateodata este mai simplu daca ai plati prin banca sau prin casa sa platesti facturile mai vechi si reglarea sa o faci cu facturi cu aceeasi cota de TVA pt a nu avea diferente.

Scrie răspuns